Ziraat Bankası ve Akbank müşterileri dikkat! Paranız bir anda yok olabilir

Ziraat Bankası ve Akbank hesabı olan vatandaşlar için önemli bir uyarı geldi! Hesabınızda bulunan tüm paralar bir anda silinip sürülebilir. Zaman aşımı nedeniyle paranızdan olabilirsiniz! İşte dikkat etmeniz gerekenler...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ziraat Bankası ve Akbank müşterileri dikkat! Paranız bir anda yok olabilir

Banka hesabınızda bulunan paralar bir gecede elinizden kaçabilir! Böyle bir talihsiz durumla karşılaşmak istemeyen vatandaşlar için Ziraat Bankası ve Akbank'tan kritik uyarı geldi! İşte detaylar...

Bankacılık sisteminin giderek daha yoğun şekilde kullanılmaya başlanması, ekonomik sistemimizde büyük rol oynuyor olmaları gibi sebepler, bankalarda açılan hesap sayılarının da çeşitli nedenlerle artmasına yol açıyor. Bu durum aynı zamanda açılan hesapların mevduatlarıyla birlikte unutulması sayısının da giderek daha fazla artmasına yol açıyor. Her yıl bankalarda açılmış ve 10 yıl boyunca hiç işlem görmemiş hesap sayısı, katlanarak artıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Yasası çerçevesinde düzenlenmiş olan zaman aşımı, 10 yıllık süreyi kapsıyor. Her hangi bir bankada açılan bir hesap, 10 yıl boyunca hiç işlem görmediğinde, bankaların bu hesapları aynı isimle TAKASBANK’ ta açılan hesaplarla birlikte, yönetim yetkilerini Yatırımcı Tazmin Merkezi’ ne devretmeleri gerekiyor. Burada 1 yıl boyunca sahipleri tarafından ulaşılacak şekilde korunan hesaplar, bir yılın sonunda hazineye devrediliyor ve artık hesaplara ulaşılamıyor. Bankalar 10 yıllık zaman aşımına uğramak üzere olan hesapları, ilanlar yoluyla son yıl boyunca duyuruyor.

ziraat-bankasi-ve-akbank-musterileri-dikkat-paraniz-zaman-asimindan-yok-olabilir-2.jpg

Ziraat bankası Zaman Aşımı Sorgulama

Ziraat Bankası 10 yıllık zaman aşımına uğrayacak olan hesapları, son yıl boyunca web platformu aracılığıyla ilan ediyor. İsteyen herkes, unuttuğu bir hesabı olup olmadığını, kısa bir sorgulama yaparak öğrenebiliyor. Unuttuğu bir hesaba bu yolla ulaşan hak sahibi, banka ile iletişime geçerek hesabına ve mevduatına ulaşabiliyor. Ziraat bankası’ nda unuttuğunuz bir hesap olup olmadığını https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zaman-asimina-ugrayacak-yatirim-hesaplari-2023 bu link aracılığıyla hemen sorgulayabilirsiniz.

Akbank Zaman Aşımı Sorgulama

Akbank’ ta zaman aşımına uğrayacak olan hesapların, son yıl boyunca ilanını resmi web platformu aracılığıyla yapıyor. YTM’ ye devredilmeden önceki yıl boyunca hak sahipleri buradan yaptıkları sorgulamalarla, unuttukları bir hesaplarının olup olmadığını öğrenebiliyor ve bankayla irtibata geçerek hesaplarına ulaşabiliyor. Akbank zaman aşımı sorgulama https://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/ytm-zaman-asimi-listeleri.aspx bu link aracılığıyla yapılabiliyor.

ziraat-bankasi-ve-akbank-musterileri-dikkat-paraniz-zaman-asimindan-yok-olabilir-3.jpg

YTM’ye Devredilen Hesaplar Nasıl Sorgulanıyor?

10 Yıllık zaman aşımı süresi dolduktan sonra, Yatırımcı Tazmin Merkezi’ ne devredilen hesapların sorgulanması, e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. E-devlet platformundan TAKASBANK üzerinden, yapacağınız sorgulamalarla, unuttuğunuz bir hesabınızın olup olmadığını hemen öğrenebiliyorsunuz. Bir hesabınızın bulunması halinde, YTM’ ye başvurarak mevduatınıza ulaşabiliyorsunuz. Ancak YTM’ ye devredilen hesapların, bir yıl boyunca burada tutulduğunu ve sonrasında hazineye devredildiğini unutmamanız gerekiyor.

Keşfet