Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankasından yüklü miktarda düşük faizli kredi dönemi başlıyor..

Kamu bankaları, kredi ödemeleri ve diğer konular için gerekli fonları sermaye artırımı yoluyla sağlamak üzere Hazine Bakanlığı ile görüşüyor. Daha fazla detayı haberimizde bulabilirsiniz...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankasından yüklü miktarda düşük faizli kredi dönemi başlıyor..

Devlet bankaları kredi dalgasına hazırlık yapıyor. İlgili üç kaynağın Reuters'e verdiği bilgiye göre, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halkbank arasında aktarılacak toplam sermaye tutarına ilişkin görüşmeler sürerken, yeni kaynağın ne zaman ve nasıl geleceği belirsiz.

AA'ya göre, Türk Yatırım Fonu'nun (TVF) Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank'a 20 milyar liradan fazla sermaye ekleyerek kamu bankalarının çekirdek sermayesini artırmak için yeniden adımlar attığı öğrenildi.

50 MİLYAR LİRAYI GEÇEBİLİR

Kaynaklar, ekonomiyi desteklemek ve beklenen Kredi Garanti Fon'un (KGF) sağlanması için seçimlerden önce sermayeye ihtiyaç olduğuna işaret etti.

Bir banka kaynağı, “Diğer bankalara da farklı tutarlarda sermaye artırımı yapılması planlanıyor. Toplamda 50 milyar TL’nin üzerine çıkabilir” ifadelerini kullandı.

Devlet bankaları son 4-5 yıldır ucuz finansman ve KGF kredileri ile ekonomiye destek oluyor ama bu bankaların sermaye şartlarını da artırıyorlar. kredi piyasası tarihi zirvelere ulaştı ve bu sübvansiyonlarla yüzde 50'ye yaklaşıyor.

Kamu bankalarının sermayelendirmeye tabi tutulduklarına dikkat çeken mali işler sorumlusu, sermaye şartının 50 milyar liradan aşağı olmayacağını kaydederek, “Şu anda değerlendiriliyor. KGF kullanımı için de bu gerekiyor. Ancak hızlı şekilde adım atılması gerekecek” dedi.

BANKALAR ŞİKAYETÇİ

Bankalar, 24 yılın en yüksek seviyesinde olan enflasyonist bir ortamda tarihi rekor düzeylerde kârlar bildirirken, özel bankalar reel olarak ve düzenlemelerle kârların enflasyonun altına düştüğünden şikayet ediyor.

TVF son zamanlarda bankalarda halka açık iki sermaye artırımı yapmasına rağmen, TVF kamu bankalarına Mart 2022'de 51,5 milyar lira ve Mayıs 2020'de 21 milyar lira tutarında sermaye desteği sağlamıştır.

İşsizlik fonundan 5 milyar liralık sermaye desteği, Halkbank üzerinden tahvil yöntemiyle 3 milyar liralık sermaye desteği aldı. Nisan 2019'da 3 milyar avroluk sermaye kredisi verdiler.

Keşfet