Ev Hanımları E Devlet Üzerinden Başvurarak Emekli Olabilecek!

Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR'lu emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile emekli olabilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ev Hanımları E Devlet Üzerinden Başvurarak Emekli Olabilecek!

Bu düzenleme ile yaş şartı aranmayacak ve hiç çalışmayan ev hanımları da emekli olmanın hayalini gerçekleştirebilecek. Ayrıca Türkiye gündeminde emekli maaşlarına yapılan yüzde 30 zam yer alıyor. Emekli olmak için e-Devlet üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Çalışmayan ev hanımları isteğe bağlı sigorta yoluyla da emekli olabilecekler.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile birlikte, hiç çalışmamış ve sigorta girişi yapmamış ev hanımları da emekli olma şansına sahip. Bu düzenleme ile yaş şartı aranmayacak ve hiç çalışmayan ev hanımları da emekli olmanın hayalini gerçekleştirebilecekler. Ayrıca, e-Devlet üzerinden başvuru yaparak isteğe bağlı sigorta yoluyla da emekli olabilirler. Bu nedenle, ev hanımlarının emekli olması için üç yol bulunmaktadır.

Bunlar SGK tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda, ev hanımları isteğe bağlı sigorta, doğum borçlanması ya da vergisiz esnaflık yoluyla emekli olabilirler. e-Devlet üzerinden başvuru yaparak söz konusu şartları yerine getirerek emekli olabilirler.

emeklilik-thrw.webp

Birinci Yol: Çalışmayan Ev Hanımı

Eğer bir anneyseniz ve hiç çalışma geçmişiniz yoksa, doğum borçlanması ile emekli olabilirsiniz. Doğum borçlanması ile, doğumdan önce sigorta girişi olanlar doğumdan sonra geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmını borçlanabilmektedir. Bu düzenlemeye göre en fazla 3 çocuğu olan annelere faydalanma olanağı sunulmaktadır. Bu yol ile emekli olmanın şartlarını yerine getirmek için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

İkinci Yol: Vergisiz Esnaflık

Ev hanımlarının emekli olması için ikinci yolu ise vergisiz esnaflık olarak kabul ediliyor. Bu yol ile emekli olmak isteyen ev hanımları vergisiz esnaf muafiyet belgesi alarak vergiden muaf olabiliyorlar. Bu belgeye sahip olmak için vergisiz esnaflık yapmak şartı aranıyor. Bu şartlar arasında motorlu taşıt kullanmamak, perakende ticaret ile uğraşmak, gezici olarak bir meslek yapmak veya evlerde işçi almamak şartları yer alıyor. Bu yol ile emekli olmanın şartlarını yerine getirmek için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Üçüncü Yol: İsteğe Bağlı Sigorta

Ev hanımlarının emekli olması için son yol ise isteğe bağlı sigorta olarak kabul ediliyor. Bu yol sosyal güvencesi olmayan ve hiç çalışmayan kadınlar için geçerlidir. Bu yol ile emekli olmak isteyen ev hanımları, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuruda bulunarak isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Ancak bu yol ile emekli olmanın şartları arasında her ay düzenli olarak prim ödemeleri yer alıyor. Bu yol ile emekli olmanın şartlarını yerine getirmek için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Keşfet