Emekli Maaşı Alanlara Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Altında "Aile Desteği" Verilecek!

Emekli aylıklarına ek ödeme yapılacağı açıklandı. Meclisten yapılan açıklamaya göre geçim sıkıntısı olan emeklilere 883 TL ek ödeme yapılacak.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Emekli Maaşı Alanlara Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Altında "Aile Desteği" Verilecek!

Vatandaşların yaşadığı sıkıntıların giderilmesi amacıyla, yeni destek ödemeleri için araştırmalar devam ediyor. Emeklilere verilecek olan aile yardımı 2022 yılında Mecliste yer aldı. Bu kapsamda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına yönelik hazırlanan Kanun Teklifi meclise sunuldu. Teklifin kabul edilmesi durumunda, 2023 yılında emeklilere aylık 883 TL aile yardımı yapılacak. Bu yardımlar pek çok emekli ailesi için önemli bir rakam olarak görülüyor.

Teklif Meclisten Geçti Mi?

Henüz meclisten yapılan bir açıklama ile Emekliler İçin Aile Yardımı Teklifi onaylandığı veya reddedildiği bilinmiyor. Ancak İstanbul milletvekili Mahmut Tanal tarafından Meclise sunulan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında yapılan araştırmalar devam etmektedir. Teklifin kabul edilmesi durumunda 2023 senesinde emeklilerin maaşlarına 883 TL aile yardımı yansıtılacak. Ancak yasalaşması için mecliste gerekli oylamaların ve onaylamaların yapılması gerekmektedir.

1200x627-aile-destek-sosyal-yardim-paralari-yatti-mi-aile-destek-paketi-ne-zaman-yatacak-tc-kimlik-numarasina-gore-1666813757399.jpg

Teklif Kabul Edilirse Kanunda Nasıl Bir Değişiklik Olacak?

Kanun teklifinde yer alan değişikliklere göre, mecliste yer alması durumunda ve yasalaşması durumunda, memurlar emekli olduktan sonra da aile yardımı ödemelerinden yararlanabilecek. Bu kapsamda, 31/5/2006 tarihli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa ek olarak, "Memurun çalışmayan eşi için verilen aile yardımı ödemesi, memurun emekli olması halinde de yine aynı miktar üzerinden emekli aylığı ile beraber yatırılmaya devam eder." maddesi eklenmiş olacak. Kanunun yürürlüğe giriş tarihi ise yayım tarihinde olacak.

Aile Yardımı Tutarı Ne Kadar Olacak?

Devlet tarafından, 2023 yılında emekli vatandaşlar için aile yardımı olarak belirlenen miktar, aylık 883 TL olarak duyurulmuştur. Emeklilik durumunda devam edecek olan aile yardımı ödemeleri, mecliste onaylanması durumunda her ay emekli maaşına ek olarak yapılacaktır. Emekli vatandaşların her ay maaşlarına 883 TL ek ödeme yapılması beklenmektedir. Teklif yasalaşması durumunda, emekliler maaşlarına birlikte aile yardımı ödemesini de alabilecektir.

Keşfet