Tarım Aletleri Kredisi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nın ziraat ile ilgilenenlere sağladığı tarım aletleri kredisi nedir? Başvuru nasıl yapılır merak ediyorsanız makalemizi okumalısınız.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tarım Aletleri Kredisi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Tarım aletleri kredisi nedir? sorusu tarım aletleri veya ekipman desteğine ihtiyaç duyan çiftçiler tarafından yanıtı merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Tarım aletleri kredisi, Ziraat Bankası tarafından ihtiyaç sahibi çiftçilere makine, ekipman alımlarına sağlanan destek kredisidir. Düşük faiz oranları ile çiftçiler gereksinim duyduğu traktör, biçerdöver, yem karma makinesi, sağım makinesi gibi ekipmanlara sahip olabilmektedirler. Her kredi başvurusunda olduğu gibi tarım aletleri kredi başvurularında da bazı şartların karşılanması gereklidir.

Ziraat Bankası tarım aletleri kredisi, satın alınmak istenen tarım aletleri veya ekipmanları ikinci el durumunda olsa bile ziraat ile ilgilenenlerin başvurabileceği bir destektir. Kredi desteği alındıktan sonra ödeme süreçlerinde faiz artışı hiçbir zaman ödemelere yansıtılmamaktadır. Ziraat Bankası bu kredi desteğini tarımsal mekanizasyon kredisi bağlamında gerçekleştirmektedir.

Tarım Aletleri Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Tarım aletleri kredisi başvuru şartlarının en önemlisi Çifti Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesine sahip olmaktır. Çiftçi olma durumunun kanıtlanması için bu belgeye ihtiyaç duyulur.
 • Satın alınacak ekipmanların “Zirai Kredilendirme Belgesi” olması zorunludur.
 • Ekipman kredisine başvurabilmek için mutlaka bir kefil gösterilmelidir. Kredi başvurusu için gösterilen kefillerin aylık gelirlerini belgeler ile sunmaları da gereklidir.
 • Satın alınacak ekipmanlar, makineler sıfır durumunda ise satış faturası sunulmalıdır. İkinci el bir ekipman alınacak ise ekipmanın ruhsatı talep edilebilmektedir.

Tarım Aletleri Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası tarım aletleri ve ekipman kredi başvurusu kolaylıkla gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Öncelikle tarım için satın alınan makinelerin, ekipmanların faturaları veya ruhsatları ile başvuru işlemlerin yapılabildiği bilinmelidir. İlk olarak kredi başvurusu yapabilmek için yaşanılan bölgedeki herhangi bir Ziraat Bankası şubesine direkt başvuru yapmak mümkündür. Bu başvuru yolunun yanı sıra tarım aletleri, ekipmanları satan ve Ziraat Bankası ile anlaşmalı olarak çalışan tarım bayilerinde de kredi işlemlerini başlatarak tarım aletleri kredi başvurusu yapabilmek mümkündür. Direkt başvuru yapılmadan önce gerekli belgelerin hızlı temininin sağlanması için Ziraat Bankası ile iletişim sağlanmalıdır.

Devlet Destekli Tarım Aletleri Hangileridir

Birçok kişinin bildiği gibi ziraat Bankası çiftçilik yapmak isteyen kişilere düşük oranda faiz ile kredi imkanı vermektedir. Eğer Çiftçi tarımsal mekanizasyon ihtiyacı hisseder ise devlet o zaman da destek sağlamaktadır. Peki devlet destekli tarım aletleri hangileridir diye soracak olursanız hemen sizlere bu konudan bahsetmek istiyoruz. İşte devlet destekli tarım aletleri şu şekildedir

 • Yemlik ve suluk
 • Balık bulucu aletler
 • Kültivatör
 • Mibzer ve patoz
 • Soğutma makinası ve aynı zamanda süt sağım makinası
 • Silaj ve balya makinesi
 • Patates, pamuk zeytin gibi ürünleri toplamak için ihtiyaç duyulan makineler
 • Çayır biçme makinesi

Ziraat Bankası Tarla Kredisi Veriyor mu?

Günümüzde birçok kişi ziraat bankası tarla kredisi veriyor mu konusu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyor. Eğer sizde bunlardan biri iseniz doğru sayfadasınız. Günümüzde ziraat bankası tarla kredisi vermektedir. Bunun için ise yapmanız gereken başvuruda bulunmaktır. Gerekli başvurunun ardından onaylanma işlemek gerçekleştirildiğinde başvuru yapan kişiye gerekli olan bilgilendirmeler verilecektir. Bunun için ise başvuru şartlarının yerine getirilmesi son derece önemlidir ve mutlaka başvuru şartları onaylanması için yerine getirilmelidir.

Çiftçi Kredisi Faizi Ne Kadar

Ziraat Bankası şu anda Çiftçilere özel hak tanımaktadır. Peki, çiftçi kredisi faizi ne kadar diye soracak olursanız hemen sizlere bu konudan bahsetmek istiyoruz. Şu an için Çiftçi faizi 100 de 17 olarak belirlenmiştir.

Keşfet