Tat kimin? Tat İsrail malı mı? Boykot listelerinde yer alan Tat Gıda'nın sahibi kim

Türk halkı, İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırılardan sonra İsrail malı ürünleri boykot etme eğilimine girdi. Bu kapsamda Tat Gıda da boykot edilen markalar arasında yer aldı. Peki, Tat Gıda İsrail malı mı ve kimin şirketi?

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tat kimin? Tat İsrail malı mı? Boykot listelerinde yer alan Tat Gıda'nın sahibi kim

Tat Gıda veya eski adıyla Tat Konserve, Türkiye'nin önde gelen gıda şirketlerinden biridir. Şirket 1967 yılında Koç Holding tarafından Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde kuruldu. Tat Gıda, Bursa Mustafakemalpaşa, Karacabey ve İzmir Torbalı'da bulunan üretim tesislerinde salça, ketçap, mayonez, domates ürünleri ve sebze konserveleri üretmektedir.

Şirketin kuruluş aşamasında Portekiz'den getirilen tohumlarla denemeler yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra Tat Gıda kurumsal faaliyetlere başlamıştır.

Tat Gıda'nın ana hissedarı Koç Grubu'dur. Koç Grubu, Tat Gıda'nın yüzde 65,8 hissesine sahiptir. Ayrıca Türkiye Şeker Fabrikaları yüzde 25, Şeker Sigorta yüzde 4,2 ve Migros yüzde 5 oranında Tat Gıda'ya ortaklık yapmaktadır.

2023 Ekim ayı itibariyle Tat Gıda'nın güncel hissedarları şu şekildedir:

  • Koç Holding A.Ş; yüzde 43,7
  • Halka Açık; yüzde 41,4
  • Kagome Co Ltd; yüzde 3,7
  • Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş; yüzde 3,3
  • Sumitomo Corp; yüzde 1,5
  • Diğer; yüzde 6,4

Hisse dağılımına bakarsak Tat Gıda Türkiye merkezli bir gıda şirketidir ve ana hissedarı Koç Grubu'dur diyebiliriz. İsrail ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Keşfet