Yeni Dolandırıcılık Yöntemine Dikkat: Sigorta Dolandırıcılığı!

Dolandırıcılar her geçen gün yeni yöntemler üreterek insanları mağdur etmekte. Özellikle internet üzerinden yapılan dolandırıcılıklarda büyük bir artış gözlemleniyor. Daha çok orta yaş grubunun yaşadığı bu olaylar güvenlik güçlerini harekete geçiriyor. Son olarak dolandırıcıların yeni yöntemi olan sigorta dolandırıcılığı dikkat çekiyor. Peki sistem nasıl işliyor bakalım?

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yeni Dolandırıcılık Yöntemine Dikkat: Sigorta Dolandırıcılığı!

Son zamanlarda sigorta sebebiyle dolandırılan kişilerin artış yaşadığını avukatlar belirtiyor. Bu kapsamda bürolara müracaat eden kişilerin sayısı sürekli olarak artıyor. Özellikle internet üzerinden yürütülen bu sigorta dolandırıcılığı birçok kişinin canını yakmış gibi gözüküyor. Arabasını sigortalatmak isteyen kişiler internetten bunu çok kolay bir şekilde yapabilirken bazen ne yazık ki dolandırıcıların tuzağına düşebiliyor.

Sahte Sitelere Dikkat!

Dolandırıcıların en büyük yöntemi sahte sigorta siteleri kurmak oluyor. Sahte siteler aracılığıyla vatandaşları mağdur etmeyi planlıyorlar. Bu planlarında da büyük ölçüde başarılı oluyorlar. Dolandırıcılar Google’da reklam vererek sitelerini ilk sıraya taşıyorlar. Sigorta yaptırmak isteyen kişiler de ilk siteye tıkladığı için işte burada tuzak başlıyor.

İlk siteye tıklayan kullanıcıları bir süre sonra o siteden aradığını söyleyen kişiler arıyor. Sonrasında ise sigortalarının yapılacağını ve para göndermeleri gerektiğini söylüyorlar. Her şey resmiyete uygun şekilde ilerliyor. Dolandırıcılar olabildiğince dikkat çekmemeye çalışıyor. Hatta E devlette sigorta yapıldığı da gözüküyor. Fakat daha sonra bu sigorta iptal edildiği için çoğu kişi parasını boşuna göndermiş oluyor. Vatandaşlardan bazıları bu durumu çevirmelerde öğrendiklerini aktarıyor.

Dolandırıcılardan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Dolandırıcıların tuzağı adım adım işliyor. Yukarıda da anlattığımız üzere bu plan aşamalı olarak işliyor. Kullanıcılardan tepki görmemek için dolandırıcılar hiç dikkat çekmiyor. Bu sebepten dolayı sahte sitelere çok dikkat edilmesi gerekiyor. İnsanlar girecekleri sitenin ve firmanın gerçek olmasına çok dikkat etmeli.

İkinci olarak ise sizi arayan kişilerin gerçekten o firmada çalışıp çalışmadığını anlamanız gerekiyor. Çünkü o firmada çalışmayan kişiler fakat çalışıyor gibi yapan kişiler sizleri dolandırabilmektedir. İşte bu noktalara dikkat etmeniz durumunda dolandırılma ihtimaliniz oldukça düşmektedir. Bütün vatandaşların bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Keşfet