Lucy'nin yeni buluşu NASA'yı şaşkına çevirdi

NASA, yakın uçuşta asteroitin yörüngesinde 'küçücük' bir ay keşfedince şaşırdı

Yayınlanma:
Güncelleme:
Lucy'nin yeni buluşu NASA'yı şaşkına çevirdi

NASA'nın Lucy uzay aracı, Ekim 2021'de Jüpiter'in asteroitlerini araştırmak üzere fırlatıldı. Geçtiğimiz hafta, Mars yakınlarında bulunan Dinkinesh adlı bir asteroitin fotoğrafını çekerken bilim insanlarını şaşırtacak bir keşif yaptı. Dinkinesh asteroidinin yörüngesinde, sadece yarım mil genişliğinde minik bir ayın olduğu ortaya çıktı.

Bu olağanüstü keşif, Lucy'nin Dinkinesh asteroidine yaklaşık 270 mil uzaklıktayken çektiği bir fotoğraf sonucunda elde edildi. Elde edilen veriler ve görüntüler Dünya'ya geri gönderildi ve bilim insanları için büyük bir sürpriz oldu. Dinkinesh asteroidi, yarım milden biraz daha küçük bir boyuta sahipken, onda biri kadar küçük bir uydusuyla birlikte bulundu.

Bu görev, aslında Jüpiter yakınlarındaki gizemli asteroitlere daha büyük bir görevle hazırlık yapma amacını taşıyordu. Lucy uzay aracı, Jüpiter'in Truva Asteroidleri olarak adlandırılan asteroitlere yönelik ilk görevi üstleniyor. Görev, 2027 yılında ilk Truva asteroidine ulaşmayı ve en az altı yıl boyunca bu asteroitleri keşfetmeyi hedefliyor. Bu keşif, güneş sistemi ve gezegenlerin oluşumuyla ilgili önemli bilgiler sunabilir.

Keşfet