TTB uyardı! Sağlık turizm gelirleri düşüyor

Türk Tabipler Birliği (TTB), Türkiye'nin sağlık turizmi gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşandığına dikkat çekerek, her bir hasta başına düşen gelirin dramatik bir şekilde azaldığını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
TTB uyardı! Sağlık turizm gelirleri düşüyor

TTB yetkilileri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sunumunda "Sağlık Turizmi Gelirimizi Artırıyoruz" başlığı altında sunduğu istatistiklerin gerçek durumu yansıtmadığını belirterek, 2021 yılında hasta başına 2,575 dolar olan gelirin, 2023 yılı eylül ayına gelindiğinde 1,663 dolara kadar düştüğünü ifade etti.

Türkiye'nin sağlık turizmi gelirlerindeki bu düşüşün, hastaların hizmet alımını zorlaştırdığına vurgu yapan TTB yetkilileri, aynı zamanda bu durumun ülkedeki hekimler ve sağlık emekçileri üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirtti. Sağlık turizmi kapsamında alınan düşük gelirlerin, hekimlerin maaşlarını ve emekli aylıklarını etkileyerek onları daha da yoksullaştırdığına dikkat çekildi.

TTB, bakanlığın sağlık turizmi politikalarının, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimini zorlaştırdığını ve hekimleri uzun süreli çalışmalara maruz bıraktığını savunarak, bu uygulamaların sonlandırılması çağrısında bulundu. Ayrıca, hekimlerin maaşlarında %150-200 oranında artış yapılmasını ve emeklilik aylıklarındaki farklılıkların giderilmesini talep etti.

Keşfet