Zelenski Çok Net! Toprak Bütünlüğü Kararı Değişmedi

Zelenski Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü koruması konusunda oldukça net ifadeler kullandı. Konuyla alakalı da Ukrayna Devlet Başkanlığı başdanışmanı yeni bir açıklama yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Zelenski Çok Net! Toprak Bütünlüğü Kararı Değişmedi

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş devam ediyor. gelen son bilgilere göre Zelenski toprak bütünlüğü konusundaki duruşu ilk günkü gibi aynı. Bu nedenle de savaşta çıkmaz süreç devam ediyor.

Konuyla alakalı Ukrayna Devlet Başkanlığı başdanışmanı da bir açıklama gerçekleştirdi. Özellikle Zelenski Sovyetler Birliği çöktükten sonra belirlenen uluslararası sınırların tanınması konusunda son derece sert bir şekilde duruş gösterdiği bildirildi.

Rusya 2014 yılında da kırım'ı işgal etmiş kolay bir süre sonra tatlıya bağlanmıştı. Ancak savaş 20 günü aşkın süredir devam ediyor ve Rusya Ukrayna topraklarındaki işgalini sürdürüyor. Özellikle 1991 yılından sonra Dombas bölgesi ve Kırım'ın tamamı Ukrayna'ya aitti ve Ukrayna'nın bir parçasıydı.

1614335611-5.webp

Ukrayna taviz vermiyor

İşgalin başladığı günden bu yana Ukrayna'nın toprak bütünlüğünden hiçbir şekilde taviz verilmedi. Zelenski de bu konuda oldukça net açıklamalar gerçekleştirmişti.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü koruma konusunda her şeyi yapacaklarını dile getiren Zelenski ulusal çıkarlarımız hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz mesajını vermişti. Kısa süre önce gelen açıklamaya göre Kiev yönetiminin bu tavrı da değişmedi. Konuyla alakalı Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışma resmi bir açıklama yaparak Zelenski’nin almış olduğu bu kararı tekrarladı.

11-ezvr-cover-jpg.webp

Rusya Ukrayna harekatının 20. Günü de geride kaldı. Taraflar birçok kez bir araya gelse de masadan anlaşma çıkmadı. Daha önce 3 kere görüşen Rusya ve Ukrayna heyetleri ateşkes sağlayamadı. Heyetler gelecek dönemde bir kez daha görüşecek.

Keşfet