Rusya Doğalgazı Ruble’yle Satma Kararı Aldı! Avrupa Ülkeleri Krizin Eşiğine Geldi!

Rusya ile Ukrayna arasında ki savaş devam ederken AB, ABD ve Rusya arasında ciddi restleşmelerde devam ediyor. Rusya’nın en önemli gelir kaynağı olarak görülen doğalgaza alternatifler aranırken Rusya Devlet Başkanı Putin aldığı karar ile Rusya doğalgazının Ruble’yle satılmasını amaçladığı söyleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya Doğalgazı Ruble’yle Satma Kararı Aldı! Avrupa Ülkeleri Krizin Eşiğine Geldi!

Putin’in hükümet ile yaptığı dün ki toplantı da artık mal tedariklerinde Avro veya Dolar kullanımın artık gereksiz olduğu söylediği aktarıldı. ABD ve AB’ye mallarımızı artık tedarik ederken Euro veya Dolar ile ödeme almanın günümüzde artık bir anlam ifade etmediğini aktardı. Bununla birlikte dost olmayan ülkelere doğal gaz satışında ödemelerde Rus Rublesine geçmeyi planladıklarını söyledi.

Avrupa Birliği Ülkelerinde Enerji Krizine Neden Olabilir!

Bu açıklamanın ardından Rus para birimi Ruble için çok ciddi bir artış yaşandığı görüldü. Son dönemde gelen yaptırımlar ile birlikte ciddi değer kaybeden para birimi, Putin tarafından açıklama ile birlikte %3’e yakın değer kazanması dikkat çekti.

Bu açıklama ayrıca güne 97 Euro değerden başlayan doğalgazın megavatsaat fiyatının %22 oranında artış göstererek 118,75 dolar seviyesine çıkmasına neden olduğu görüldü. Putin’in bu açıklamasının uygulamaya geçirmesi halinde dost olarak görmediği ülkelere doğalgaz satışında Ruble ile ödeme yapması durumunda para biriminin değer kazanırken, doğalgazında zamlanacağı bekleniyor.

Putin Bu Kararla Neyi Amaçlıyor?

Putin’in Ukrayna’ya girme kararından vazgeçmesi için ABD ve AB ülkeleri bir anda çok ciddi yaptırımlar yapmaya başladı. Rus para birimi Ruble bu iki para birimi karşısında da ciddi anlamda değer kaybetmeye başladı.

Bu arada Putin elinde ki en büyük ekonomik koz olan doğalgazı kesmekle tehdit etti. Bunu yapmanın onun gelirlerine engel olacağını bildiği için bu hamleyi geçip, ödemelerin Ruble ile yapılmasını istediklerini söyledi. Şu an için avantajlı konuma geçmesi dikkat çekiyor.

İlerleyen dönemde AB ülkelerinin bu durumu kabul etmemesi ve alternatif bir enerji kaynağını kısa bir sürede açamaması durumunda 1970’li yılların ardından en büyük enerji krizinin yaşanabileceği söyleniyor.

Keşfet