Yüzde 40 Engelli Raporu ile Araba Alabilir Miyim?

Yüzde 40 engelli için araç alımına yönelik bazı kolaylıklar öne çıkar. Bunlar arasında kişinin belli bir engellilik derecesine sahip olması yer alır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yüzde 40 Engelli Raporu ile Araba Alabilir Miyim?

Yüzde 40 engelli için araç alımına yönelik bazı kolaylıklar öne çıkar. Bunlar arasında kişinin belli bir engellilik derecesine sahip olması yer alır. Yani bunun belli yüzdelik dilimi vardır. Kişi eğer bu yüzdelik dilime giriyorsa aracı alabilir. Kişi eğer yüzde 40 lık bir özürlülüğe sahip ise buna uygun olan bir araç alabilir. Ancak kişinin bunu belgelemesi de gerekir. Yani tam teşekküllü bir hastaneden alınan rapor sonucunda kişi araç almaya uygun olur.

Sıfır Araba Almak için Özürlü Raporu Kaç Olmalı?

Özürlülük raporu kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Yani özürlülük raporu birinde yüzde 40 diğerinde ise yüzde 70 olabilir. Ancak kişi eğer yüzde 90 ın üzerinde bir engelliliğe sahip ise burada vergiden de muaf tutulur. Aracı vergisiz olarak alır.

Engelli Araç Nasıl Alınır?

Engelli aracı almak için öncelikle bu engellilik durumunun belgelenmesine ihtiyaç duyulur. Gerekli belgelenme yapılırsa eğer araç için belli yerlere başvuru yapılır.

18 Yaş Altı Engelli Araç Alımı?

Eğer kişi 18 yaşın altında ise bir yakını ile birlikte araç alabilir. Bunun için herhangi bir engel ortaya çıkmaz. Sadece 18 yaş altında olduğu ve engelli olduğu açıkça belirtilmelidir.

Engelli Araç Almak için Rapor Yüzde Kaç Olmalı?

Kişinin bir engelli aracı alması için en az yüzde 40 olacak şekilde bir rapora sahip olması gerekir. Bunu kanıtlaması halinde de araç için başvurusunu yapıp satın alabilir. Böylece belli ücretlerden de indirim almış olur.

Wosvagen Engelli Araç Fiyatları

Genellikle bu alanda wosvagen araçlara daha çok yer verilir. Bir wosvagenile birlikte engelli kişi bu araca kolaylıkla sahip olabilir. Fiyatları değişkenlik gösteren bu araçlar en az yüz binden başlar.

Sıfır Engelli Araç Fiyatları 2022

Engelli araçları sıfır olarak alındığı zaman fiyatlar yükselir. Ancak araca sahip olan kişi engelli ise buna uygun olacak şekilde belli indirimler uygulanır. Sıfır engelli aracından birçok engelli kişi vergi de vermez. Bu da engelli bireyler için bir kolaylıktır.

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir

Engelli araç alımı şartları nelerdir merak ediyormuşsunuz. Eğer bu konuya sair bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru sayfada olduğunuzu belirtmek isteriz. Çünkü bu yazımızda engelli insanların araç alımı şartlarından bahsetmek istiyoruz. Engelli bir bireyin engellilik oranı eğer %40-89 arasında ise sıfır araç alabilme hakkını elde etmektedir. Bu kişilere ise ÖTV indirimi yapılmaktadır. İşte bunun şartları ise şu şekildedir

  • Engelli bir birey araç almak istiyor ise uzuv kaybının en az %40 oranında olması gerekmektedir.
  • Aracı üzerine alacak bireyin yaşının en az 18 olması gerekmektedir.
  • Hastaneye gittikten sonra gerekli yerlerden sürücü belgesi alabilir raporunun bulunması ve bu kişinin engelinin ise %40-89 oranında olması gerekmektedir.
  • Eğer aracı alacak kişi araç kullanmak istiyorsa ve aksamlı araç kullanmak istediğini mutlaka bildirmesi gerekmektedir.
  • Engelli olan bireyin raporu çok önemlidir. Bu raporda otomatik araç kullanabilir ya da manuel araç kullanabilir yazıyorsa satın alınan aracında buna uygun olması gerekmektedir.
  • Engelli olan birey ara. Alacak ise mutlaka alacağı araca göre ehliyetinin olması gerekmektedir. Ehliyeti olmayan bir kimse araç alma hakkını elde edemez.
  • Eğer engellilik oranı yukarıda da belirttiğimiz gibi %40-89 oranında ise örnek verecek olur

İsek 200 bin tllik bir araç alacaksanız ÖTV indirimi dahil bu araç 125 bin tlye gelmektedir. Dikkat edilmesi gereken hususlara ise mutlaka dikkat edilmelidir.

Keşfet