Yenilenen asgari ücretin ardından o soru da yanıt buldu! Bakanlık tek kalemde açıkladı: İlk defa 5 basamağa çıktı...

Milyonlarca kişinin sabırsızlıkla yolunu gözlediği yeni asgari ücret belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de 2023 yılı için asgari ücret artışını açıkladı. Hem işçi hem de işveren tarafı uzun zamandır asgari ücret pazarlığı yapıyordu. Asgari ücret ne kadar oldu? Asgari ücretin 8 bin TL ve 9 bin TL olması öngörülüyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin 2023 yılında 8506 TL olacağını açıkladı. İşverenin masrafı ise 12 bin liraya ulaştı. Haberimizden daha fazla detaya göz atabilirsiniz...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yenilenen asgari ücretin ardından o soru da yanıt buldu! Bakanlık tek kalemde açıkladı: İlk defa 5 basamağa çıktı...

Milyonlarca vatandaş "Asgari ücret ne kadar?" sorusuna yanıt aradı. Çalışanların neredeyse %40'ı asgari ücretle çalışıyor. Doğrudan ve dolaylı olarak 84 milyon kişiyi etkileyen 2023 asgari ücret zammı açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Bilgin ve TİSK Başkanı'nın kameralar önünde yaptığı açıklamayı milyonlarca kişi nefesini tutarak izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete yapılan yeni zammı açıkladı.
​​​​
SON DAKİKA | 2023 ASGARİ ÜCRETİ AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılı için asgari ücretin net 8506 TL olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, asgari ücrete her yıl ortalama yüzde 70'in üzerinde zam yapıldığını söyledi.

ERDOĞAN'DAN "ANLAŞTIK" AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde oldu;

"Her yıl olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere bir araya geldik. Bir dizi toplantı sonunda ne yazık ki işçi ve işveren tarafları ortak bir rakam üzerinde anlaşamadı. Hükümet olarak tüm tarafların hassasiyetlerine saygı duyuyoruz. Bizim görevimiz en hakkaniyetli sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır.

Ne işçimizin ne de işverenimizin kaldıramayacağı bir yükün altına girmesini kabul etmiyoruz.

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-2023-yili-asgari-ucreti-acikladi-3.png

"BUGÜN ÇALIŞAN TEMSİLCİLERİNİN DE ARAMIZDA OLMASINI İSTERDİK"
Gönül isterdi ki bugün çalışan temsilcileri de aramızda olsun. Çalışanların alacağı asgari ücret seviyesini ve buna endeksli birçok geliri belirleyen asgari ücreti ortada bırakamazdık.

Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle uyumludur. Türkiye'de büyüme çabalarımızın en somut sonuçlarının çalışma hayatında elde edildiği bir gerçektir.

Ülkemizin her başarısını tüm vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için kullanıyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda kamu çalışanlarının pek çok talebini bu anlayışla çözüme kavuşturduk. Bugün de 2023 yılı için asgari ücret rakamını belirlerken aynı hassasiyetle hareket ettiğimizden, memur ve emeklilerin maaşlarını bu şekilde belirleyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Geçtiğimiz yılın başında asgari ücreti o günlerin şartlarını da dikkate alarak yüzde 50 oranında artırarak net 4 bin 253 liraya yükseltmiştik.


"YÜZDE 80'LİK BİR ARTIŞ ELDE ETTİK"
Bununla da kalmadık, asgari ücret üzerinden alınan gelir vergisi ve damga vergisini de kaldırdık. Yıl içinde enflasyondaki yüksek artışla birlikte bir artış daha yapmaya karar verdik.

Yıl içinde asgari ücrete ortalama yüzde 80, kümülatif olarak da yüzde 90 zam yaptık.

Sırtında küfesi olmayanlar bir dertleri olmadığı için şu kadar bu kadar diye atıp tutuyorlar ama biz hassasız ve her şeyi düşünmek zorundayız. Bu ayla birlikte enflasyon oranlarında hızlı bir düşüşe şahit olacağız. Yıl ortasında yüzde 30'larda olan enflasyonu yıl sonunda yüzde 20'lere çekmekte kararlıyız.
63a4466e4e3fe1140c2de805.webp
2023 ASGARİ ÜCRET 8 BİN 506 TL OLUYOR
Çalışanlarımızın gelir ve refah seviyesini artırmış bir hükümet olarak bundan sonra da kimsenin hak kaybına uğramasına izin vermeyeceğiz. Şimdi önümüzdeki yıl için asgari ücret rakamını sizlerle paylaşmak istiyorum. Net asgari ücretin 2023 yılında 8 bin 506 lira olması konusunda aramızda mutabık kaldık."

Öte yandan görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya hesabından bir açıklama yapıldı. "Ülkemiz, milletimiz ve emekçilerimiz için hayırlı ve uğurlu olsun." Açıklamada şu ifadeler yer aldı.

TÜRK-İŞ TOPLANTIYA GİRMEDİ!
Öte yandan Türk-İş kritik toplantıya katılmadı.

ERDOĞAN'DAN TÜRK-İŞ'İN ÇAĞRISINA YANIT
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRK-İŞ'in asgari ücretten 9 bin lira talep etmesine ilişkin şunları söyledi: "Herkesin her dediğiyle biz adım atamayız. Bizim sırtımızda bir çanta var. Sırtında çantası olmayanlar çok rahat konuşuyor. Biz bunların hepsini düşüneceğiz. Eğitimden sağlığa kadar tüm altyapıları düşüneceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinde Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'i Beştepe'de kabul etti.

2022'DE NET ASGARİ ÜCRET 5500 TL OLDU
2022 yılında bir çalışanın asgari ücreti vergi ve kesintiler sonrası brüt 6471 lira, net 5500 lira 35 kuruş oldu.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 7603 lira 43 kuruş. Bunun 6471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşu sosyal vergi, 129 lira 42 kuruşu işveren işsizlik sigortası.

2023 ASGARİ ÜCRET TABLOSU
- Net ücret: 8.506,80 TL

- Brüt ücret 10,8 TL

- Ocak ayına göre artış: Yüzde 100

- Temmuz ayına göre artış: Yüzde 54,66

- Yıllık ortalama artış: Yüzde 74,43

- İşverene maliyeti: 11.759 lira

Keşfet