Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Nereden Ve Nasıl Yapılır?

Yabancılar için sağlık sigortası nereden ve nasıl yapılır? Yurt dışında yapılan yabancı özel sağlık sigortası, ancak sigorta şirketlerinin ulusal şubeleri (acenteleri) tarafından imzalanması halinde geçerlidir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Nereden Ve Nasıl Yapılır?

Yabancılar için sağlık sigortası ikili sosyal güvenlik anlaşması olan kişilerin statülerinin şehrin sosyal güvenlik birimleri tarafından onaylanması gerekmektedir. Ayrıca bu adresten alacakları resmi belgeleri de başvuru belgelerine eklemeleri gerekmektedir.

Yabancıların sağlık sigortası alabilmeleri için ikamet ettikleri bölgedeki Sosyal Güvenlik Merkezlerine veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yabancılar gerekli belgeleri hazırladıktan sonra yukarıda belirtilen kurumlara başvurarak sağlık sigortası işlemlerine başlayabilirler. Ancak, yabancıların sağlık sigortası için ödeme yapma zorunluluğu yoktur. Yabancılar talep etmeleri halinde sağlık sigortası için ödeme yapabilir ve bu şekilde Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanabilirler.

Yabancılar İçin Genel Sağlık Sigortası Başvurularında Hangi Belgeler Gereklidir?

Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanmak isteyen yabancıların ilgili kuruma bazı belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler sürecin sorunsuz ilerlemesi için önemlidir. Bu nedenle yabancıların ilgili kurum tarafından talep edilen belgeleri doğru ve eksiksiz olarak ibraz etmeleri gerekmektedir.

Oturma izni belgesi,

Sosyal güvenlik durumunuzu gösteren resmi yazı (vatandaş olunan ülke toplamından alınmalıdır),

İlgili kurum tarafından teslim edilen ve doldurulması istenen başvuru formu.

Yabancı Sağlık Sigortasından Yararlanmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar

Yabancılar belirli koşulları sağlamaları halinde genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde yabancılar Türkiye'de genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanamazlar. Bu nedenle başvuru yapmak isteyen yabancıların öncelikle ilgili kurum tarafından belirlenen şartları taşımaları gerekmektedir.

Oturma iznine sahip olmak,

Diğer ülkelerde sağlık sigortasının olmaması,

Türkiye'de en az bir yıl ikamet etmiş olmak.

Yabancılarda ise sağlık sigortasından faydalanabilmeleri için sağlamaları gereken şartlar bunlardır. Bu koşulları sağlayan yabancılar, gerekli belgeleri hazırladıktan sonra ilgili kuruma başvurarak sağlık sigortası hizmetinden yararlanabilirler.

Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

Türkiye sınırları içinde bulunan yabancı uyruklular için sağlık sigortalarının bitirilmesini gerektiren bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar meydana geldiğinde yabancının sağlık sigortası da sona erer.

Keşfet