Ulusal Çiğ Süt Konseyinden Zam Açıklaması

Çiğ sütün satış fiyatının 7,50 TL'ye çıkacağı ve 17 Mayıs'tan itibaren geçerli olacağı hem üreticiyi hem de tüketiciyi hayli zorlayacak gibi görünüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ulusal Çiğ Süt Konseyinden Zam Açıklaması

Çiğ Süt Zammı Kapıda. Birçok temel gıda maddesine sene başından beri zam yapıldı. Artan giderler ve akaryakıt gibi ihtiyaçlardan dolayı yeni zamların kapıda olduğu Türkiye'de çiğ süt fiyatlarına yeniden bir düzenlemenin geleceği açıklandı. Çiğ sütün satış fiyatının 7,50 TL'ye çıkacağı ve 17 Mayıs'tan itibaren geçerli olacağı hem üreticiyi hem de tüketiciyi hayli zorlayacak gibi görünüyor.

Ulusal Çiğ Süt Konseyinden Zam Açıklaması

Et ve süt ürünlerinde fiyat artışlarının temel nedeni olarak yem fiyatları gösteriliyor. Rusya'nın Ukrayna işgali ve bütün dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerden dolayı birçok emtia ürün grubunun fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Bu durumdan Türkiye'de yüksek enflasyon oranlarına maruz kalarak zorlu bir sürecin içerisine hapsoldu. Ulusal Çiğ Süt Konseyinden yapılan açıklamada çiğ sütün litre fiyatının 7,50 TL'ye çıkarılacağı belirtildi. Bu fiyat artışı sütten hazırlanan yoğurt ve peynir gibi temel gıda ürünlerinin de otomatik olarak zamlanmasına yol açacaktır.

621a2759ed13441560e13a48.jpg

15 Mayıs tarihinden itibaren işlenmesi planlanan çiğ süt zammının anında peynir ürünlerine etki etmesi beklenmiyor. Ezine peynir üretiminin daha önceden yapıldığı ve bazı peynirlerde stok durumundan dolayı iler ki zamanlarda yüzde 30 olarak zammın etiketlere yansıması öngörülüyor. Muratbey Peynircilik Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol çiğ süt zammı ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Necmi Erol'un ifadelerinde büyük markaların bu zamlardan dolayı müşteri kaybı yaşamasının olası bir sonuç olarak ortaya çıkacağını ifade etti.

Üretici Ve Tüketici Dertli

Peynir ve yoğurt gibi ürünleri hazırlayan büyük firmalar olası müşteri kaybından dolayı telaşlıdır. Çiğ süt zammının satışları da düşüreceğinden yakınan firmalar yüzde 30 olarak hesaplanan çiğ süt zammında kendilerinin de oldukça etkileneceğinin farkındadırlar. Tüketici tarafında ise 2022 yılı hayli zor bir süreç olarak devam ediyor.

Asgari ücretli ve emeklilerin artan fiyatlardan dolayı zorlandığı ve bu gidişle daha da zorlu bir sürecin başlayacağı öngörüsü yüksektir. Çiğ süt zammından sonra zaten azalan tüketimin daha da azalması ve üreticilerin de bir hayli zorlu bir sürece gireceği beklentisi oluştu. Bir kilo peynirin 120 TL gibi bir fiyata çıkacağı haberi ve dar gelirli vatandaşın sıkıntısı nasıl giderilecek merak konusudur.

Keşfet