Ukrayna-Rusya Son dakika haberleri! Başkent Kiev’den Kaçan Kaçana! Trafik Tıkandı ve Halk Ne Yapacağını Bilmiyor! Benzin İstasyonları Önünde Kuyruklar Oluştu!

Rusya, Ukrayna'yı işgal etmek için tetiğe basarken bölgede bir insani kriz yaşanıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky'nin ulusa hitaben yaptığı konuşmada "mümkün olduğunca evde kalın" talebine rağmen, Ukraynalılar kendini kaybetmiş bir şekilde yollara çıktı. Merak ettiğiniz tüm detayları en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ukrayna-Rusya Son dakika haberleri! Başkent Kiev’den Kaçan Kaçana! Trafik Tıkandı ve Halk Ne Yapacağını Bilmiyor! Benzin İstasyonları Önünde Kuyruklar Oluştu!

Rusya'nın askeri harekatının ardından, Kiev'in başkentinde patlamalar olduğu bildirildi ve bölge sakinleri şehirden kaçmaya başladı. Görgü tanıkları, Kiev'den gelen patlamaların ve füze sarsıntılarının yanı sıra daha fazla siren duyduğunu bildirdi. Kiev'den kaçmak isteyenler ise çıkmaza girdi.

Tam tamına 7 bölgede patlama sesleri duyuldu

Yapılan hükümet iddialarına göre, en az yedi şehirde büyük çaplı patlamalar ve saldırılar oldu. Kharkov, Kiev, Kramatorsk, Dnipro, Zaporizhzhia, Mariupol ve Odessa'da şimdiye kadar patlamalar bildirildi.

Harkov Belediye Başkanı Facebook’tan açıklama yaptı

Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Harkov'un belediye başkanı Igor Terekhov, Facebook'ta bir açıklama yayınladı. Terekhov, "Lütfen bugün evlerinizi terk etmeyin" diyerek yerel halkı evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı. Okullar, anaokulları ve diğer kurumlar hassas koşullar nedeniyle bugün kapalı olacak” dedi. Metro istasyonunda saklanan Ukraynalılar hala gergin bir halde bekliyor. Rusya'nın operasyonu ve havaalanlarının boşaltılmasının ardından ortada kalan başıboş bagajlar çarpıcı fotoğraflara neden oldu. Senaryo değerlendirmesinin ardından Terekhov, bunların yeniden açılabileceğini belirtti. Terekhov toplu taşımanın durdurulduğunu doğrularken, konuyla ilgili gelişmelerin daha sonra açıklanacağını da kaydetti.

Zelenskiy’den Putin’e çok sert sözler

Zelenskiy, Putin'e ateş püskürdü ve "Rus halkına yalvarıyorum, bu Şeytan bir ulusu yok etmek istiyor" dedi. Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin ardından Polonya'nın Rzeszow kentindeki Amerikan askeri tesisinde hareketlilik görüldü. Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı açıklama yaptı ve geri çekilen Ukrayna mevzilerine saldırı yapılmayacağını söyledi.

4 adet tank imha edildi

Ukrayna, Litvanya ve Moldova işgal girişimi nedeniyle olağanüstü hal ilan etti. Harkov çevre yolunda, saat 11:50 sularında dört Rus işgalci tankı imha edildi. Rus askeri birliklerinin hava saldırıları sivil hedeflere yapılıyor. Ayrıca İran hükümeti, Ukrayna'daki İranlılardan "ne olursa olursa olsun ülkeyi terk etmeleri" istedi. Ukrayna Savunma Bakanlığı ise eli silah tutanlar bölgesel savunma kuvvetlerine ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine gelsin çağrısı yaptı.

Keşfet