Ukrayna Rusya Savaşında Son Durum! İki Taraf Masaya Oturacak! Rus Müzakereci Açıklama Yaptı!

Belarus sınırında Ukrayna ve Rus heyetleri arasında bir toplantı başladı. Rusya Ukrayna görüşmelerinden önce bir Rus müzakereci IFAX'a "Bir an önce anlaşmaya varmak istiyoruz" dedi. Tüm merak ettiğiniz detayları en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ukrayna Rusya Savaşında Son Durum! İki Taraf Masaya Oturacak! Rus Müzakereci Açıklama Yaptı!

Ukrayna'nın müzakere öncesi açıklamasına göre müzakerelerin ana hedefi, hızlı bir ateşkes ve Rus güçlerinin tahliyesini garanti etmek. Bugün Beyaz Rusya-Ukrayna sınırı yakınında iki ülke, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını görüşmek üzere bir masa etrafında toplanacak.

Ukrayna heyeti müzakereler için hazır

Rus müzakereci, görüşmelerden önce IFAX'a "Bir an önce anlaşmaya varmak istiyoruz" dedi. Ayrıca herhangi bir düzenlemenin iki tarafın da çıkarına olması gerektiğini vurguladı. Ukrayna cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna ekibi Belarus sınırına geldi. Açıklamaya göre, görüşmelerin ana amacı, hızlı bir ateşkes ve Rus güçlerinin tahliyesini garanti etmek. Halkın Hizmetkarı Partisi Grup Başkanı, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Podolyak, Ukrayna Üçlü Temas Grubu Birinci Başkan Yardımcısı Andrii Kostin, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Mykola Tochytskyi, Ukrayna heyetinin üyeleri arasında yer alıyor.

“Rusya, müzakerelerin mümkün olduğu kadar çabuk başlamamasından üzüntü duyuyor”

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova'nın görüşmelerdeki niyetleri hakkında yorum yapmayı reddetti ve sadece Ukrayna tarafıyla müzakerelerin yakında başlamasını umduğunu söyledi. Peskov'a göre Rusya, müzakerelerin mümkün olduğu kadar çabuk başlamamasından üzüntü duyuyor. Ayrıca Belarus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rusya-Ukrayna görüşmelerinin Belarus'ta gerçekleşmesi için her şey hazır. Heyetlerin gelmesini bekliyoruz" dedi.

3358481-810x458-1.jpg

“Belarus'ta yapılması planlanan toplantının olumlu bir sonuç vereceğine inanmıyorum fakat bir şans verilmeli"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Belarus sınırında Rus heyetiyle görüşme için herhangi bir ön koşul olmayacağını vurguladı. Zelenskiy, "Belarus'ta yapılması planlanan toplantının olumlu bir sonuç vereceğine inanmıyorum fakat bir şans verilmeli" dedi. Minsk'te görüşme teklifini reddeden Zelenskiy, "Rusya Belarus topraklarından Ukrayna'ya saldırmasaydı Minsk'te görüşmeler düşünülebilirdi" dedi. Zelenskiy Ülkesinin saldırıya uğradığı Belarus yerine, Rusya ile müzakere yerleri olarak İstanbul, Varşova, Bakü veya Budapeşte'yi önerdi.

Keşfet