Ukrayna Öldürülen Rus Askeri Sayılarını Açıkladı! Kimse Bu Sayıyı Beklemiyordu! Rusya Ukrayna Savaşında Son Durum Ne?

Rusya Ukrayna Savaşı tüm vahşeti ile sürerken, yeni haberler Rusya'nın bu sabah girdiği Kharkov'un yanı sıra Kiev'de ve Rus işgali altındaki diğer şehirlerde önemli kayıplar verdiğini ortaya koydu. Detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ukrayna Öldürülen Rus Askeri Sayılarını Açıkladı! Kimse Bu Sayıyı Beklemiyordu! Rusya Ukrayna Savaşında Son Durum Ne?

Ukrayna, topraklarında Rusya ile olan çatışmada 4.300 Rus askerinin öldürüldüğünü ve yüzlerce aracının imha edildiğini bildirdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş şehirlerde sokak sokak devam ediyor. Ayrıca silahlı siviller Rus güçlerine karşı savaşmaya başladı.

Müzakere çabaları savaşın dördüncü gününde de sürüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in operasyon olarak başlattığı ve kısa sürede amansız bir savaşa dönüşen Ukrayna'nın işgalinin ardından birbiri ardına son dakika gelişmeleri yaşandı. Savaşın dördüncü gününde, başta Türkiye olmak üzere iki ülkenin müzakere masasına oturma çabaları sürüyor; Öte yandan Rusya'nın Ukrayna'nın büyük şehirlerindeki ilerlemesi de devam ediyor. Ancak son açıklamalar, Rusya'nın Ukrayna ile girdiği mücadelede beklenmedik bir yenilgiye uğradığını ortaya koydu. Yapılan son dakika açıklamasında binlerce Rus askerinin öldürüldüğü resmen açıklandı.

Ukrayna’nın direnişine halk da katıldı

Rusya'nın şehirler üzerindeki kontrolü devam ederken, Ukrayna'nın savunmasına halk da katıldı. Silahlı yerel halk, Rus güçlerini sokak sokak püskürtmeye çalışıyor. Bu gelişmeler ışığında Ukrayna, dördüncü gününe giren Rusya Ukrayna savaşında ölen Rus askerlerinin sayısını bildiren bir açıklama yaptı. Sonuç olarak, Rusya şimdiden 4.300 asker ve 146 tank kaybetti. İlerleyen saatlerde yakalanan Rus askerleri ile öldürülen Rus ordusu mensuplarının fotoğrafları paylaşıldı. Buna ek olarak, işgal altındaki ve sivil yerlerden birkaç savaş fotoğrafı yayınlandı.

Rusya 975 tesisi vurduğunu açıkladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askeri birliklerinin Ukrayna'daki 975 askeri altyapı tesisini imha ettiğini iddia ederek son dakika açıklaması yaptı. Medyaya yaptığı açıklamada Konaşenkov, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarını ele aldı. Konashenkov'a göre, Rus silahlı birlikleri doğu Ukrayna'daki Stanitsa Luhanska, Henichevsk ve Kherson Havalimanı'nın yanı sıra Novoahtirka ve Smolyaninovo ile Kherson ve Berdyansk'ın kontrolünü ele geçirdi.

Havadan ve denizden füze fırlatıyoruz açıklaması geldi

Konashenkov, Ukrayna ordusuna havadan ve sudan uzun menzilli seyir füzeleri ateşlediklerini belirterek, "Rus Silahlı Kuvvetleri Ukrayna'ya ait toplam 975 askeri altyapı tesisini imha etti. 23 komuta merkezi, 43 radar istasyonu ve 31 hava savunma füzesi belirtilen sistemler arasında” dedi. Ayrıca Konashenkov, Ukrayna ordusuna ait 223 tank, 28 uçak, 39 çok namlulu roketatar ve 143 askeri teçhizatın imha edilmesinin ardından 471 Ukrayna askerinin esir alındığını bildirdi.

Zelenskiy savaşın bitmesini istediklerini söyledi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile yapılan görüşmelere değinerek, "Savaşa son vermek istiyoruz. Düşüncelerimizin hepsini Varşova, Bratislava, Budapeşte, İstanbul ve Bakü taraflarına teklif ettik. Görüşmeler, roketlerin üstümüze atılmayacağı herhangi bir ülkenin herhangi bir şehrinde olabilir. Eğer böyle olursa ancak o zaman bu görüşmeler savaşı sona erdirebilir" dedi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ve Beyaz Rusya ile planlanan müzakereler hakkında açıklamalar yaptı. Zelenskiy'e göre, Rus birlikleri canlı olan her şeye saldırıyor. Zelenskiy, "İşgalciler canlı olan her şeye savaş açıyor. Ayrıca kreşler, sivil yerleşim birimleri ve ambulanslar da hedef haline geldi. Askeri varlığın olmadığı sivil yerleşimlere saldırıyorlar" dedi.

“Çocuklarınızın gözlerinin içine nasıl bakacaksınız?”

Belaruslulara da sitem eden Vladimir Zelenskiy, "Rusya ile Ukrayna arasında sürmekte olan ihtilafta ne yazık ki bizim tarafımızda değilsiniz. Rus ordusu sizin toprağınızdan Ukrayna'ya roket atıyor. Sizin topraklarınızdan gelen roketler ile çocuklarımız katlediliyor. Evlerimizi yıkıyorlar ve atalarımızın ve dedelerimizin mirasını mahvediyorlar. Her şeyi patlatıyorlar. Belaruslular, ne olacağına karar vermek size kalmış. Çocuklarınızın gözlerinin içine nasıl bakacaksınız? Birbirinizin ve komşularımızın gözlerinin içine nasıl bakacaksınız? Biz Ukraynalılar, komşunuz olarak yaşıyoruz. Rusya olmayın” dedi. Zelenskiy, Rusya Ukrayna savaşının sona ermesi için yapılması istenen müzakerelere dair aralarında İstanbul'un da bulunduğu çeşitli şehirleri Rusya'ya sunduklarını belirterek, "Savaşı bitirmek için düzenlenmesi gereken müzakerelerde sizin başkentiniz Minsk'in de adı geçiyor. Burası elbette müzakereler için bizim seçmeyeceğimiz bir yer. Burayı sizin seçmediğiniz açık. Burayı Rusya seçti” dedi.

Keşfet