Üçlü Ekonomi Paketi ve Altın Toplanması ile Açıklama Ekonomi Bakından Gelmedi

Ülke olarak ekonomik anlamda zor günler geçiriyoruz. Bu konuyla ilgili olarak hükümet kanadından ekonomiyi düzlüğe çıkaracak çok sayıda hamle geliyor. Dünyanın içinde yer aldığı bu dar boğazdan kolay kurtulmak hiç de tahmin edildiği gibi olmayacak gibi duruyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Üçlü Ekonomi Paketi ve Altın Toplanması ile Açıklama Ekonomi Bakından Gelmedi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu konuyla ilgili açıklamalarını Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısın da aktardı.

Sözlerine ilk olarak yastık altında bulunan altının 1 Mart itibariyle toplanmaya başlanacağını açıkladı. Bunun için toplam 81 bir ilimizin hepsinde 1500 kuyumcunun bu olaya dahil olacağını aktardı. Bu altınların banka, kuyumcu ve platformalar aracılığı ile yapılacağı aktarıldı. Vatandaşların bu yol ile ellerinde bulunan ziynet altınlarını teslim edeceklerini ve istedikleri zaman altınlarını fiziksel olarak geri alabilecekleri aktarıldı.

618650image1.jpg

60 milyar TL Değerinde Ekonomi Kalkınma Paketi Geliyor

İstanbul Kongre Merkezi’inde düzenlenen toplantı da birçok konu bakan ile birlikte ele alındı. Yeni ekonomi modelinin İstihdam, Üretim, İhracat ve Yatırım üzerine inşa edildiği aktardı.

Kur Korumalı TV mevduat hesabında toplam 340 milyar TL’lik bir yatırım miktarına ulaştığı aktarıldı. Döviz bozdurma oranının bu olayın ardından %49 seviyesine çıktığını da aktardı. Bu yol ile 10 milyar dolar döviz bozulduğu aktarıldı.

Bu dönemde zorlanan özel sektörü desteklemek için Kredi Garanti Fonu tarafından oluşturulan bir destek paketinin de sunulacağı aktarıldı. Toplamda 60 milyar TL limite sahip olacak olan destek paketi üç farklı paket halinde sunulacağı görülüyor.

  • 25 Milyar TL Yatırım Destek Paketi
  • 25 Milyar TL İhracat Destek Paketi
  • 10 Milyar TL İşletme Harcamaları Destek Paketi

Bu kredi yardımlarının doğru şekilde harcanmasına dikkat edeceklerini aktardılar. Bu konuda önemli olan noktanın KGF yardımlarında ki yatırım oranına odaklanmak olacağı aktarıldı.

Fiyat Takibi, enflasyon ile mücadele ve elektrik fiyatları artışı ile ilgili olarak da açıklamalar yaptı. Elektrik fiyatlarında serzenişi olanların hala fiyatların reel fiyatın altında tutulduğunu aktardı. Enflasyon ile mücadele de daha etkin olabilmek için fahiş fiyatları takip edebilmek için enflasyon ile mücadele timi kuracaklarını da aktardı. Bu konuda en sert tepkileri alarak tüketicilerin rahatlamasına yardımcı olacaklarını duyurdu.

Keşfet