Türkiye’yi Tehdit Eden Rus Açıklaması! Doğalgaz Fiyatlarına Zam mı Gelecek!

Rusya – Ukrayna savaşı başladığı ilk andan itibaren Türkiye’yi de yakından ilgilendirmeye devam ediyor. Bu savaşın ne zaman sonuçlanacağı belli olmazken, Rusya’nın hedefine net bir şekilde odaklandığı ve istediğini almadan bundan vazgeçmeyeceği yaptığı açıklamalarda her sefer gözüküyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Türkiye’yi Tehdit Eden Rus Açıklaması! Doğalgaz Fiyatlarına Zam mı Gelecek!

NATO’nun alacağı kararla Rusya’yı SWIFT sisteminden çıkaracağını düşünmesinin ardından, Rusya bunun açık bir savaş olarak kabul edeceğini açıkladı.

Avrupa ülkeleri de son dönemde Rusya ile yaşadıkları sorun nedeniyle, AB’nin en büyük doğalgaz ithalatçısı olan ülkeyle yüzleşmekten çekiniyor. Çünkü Rusların gazı kesmesi durumunda Avrupa’nın enerji üretiminde ciddi bir sorun yaşayacağı biliniyor.

Bu durumların yanında ülkemiz için de durum merak edilmeye başlandı. Rus Enerji Bakanlığı ülkemizi de yakından ilgilendiren konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Rus Enerji Bakanlığından Türkiye Açıklaması Geldi!

Savaşın başladığı andan itibaren birçok konuda beklentiler değişti. Son olarak da doğal gaz akışında bir sorun olup olmayacağı ve doğal faz fiyatlarının artıp artmayacağı merakla beklenmeye başladı. Bu konuda açıklama Rus Enerji Bakanlığı tarafından geldi. Açıklama şu şekilde yapıldı;

“Türkiye’ye gaz teminatında Ukrayna’daki durum nedeniyle bir sorun söz konusu değil ancak fiyatlarda artış olabilir”

Yani ülkemizin gaz kesintisi yaşamasının söz konusu olmadığı ancak ekonomik sebeplerden dolayı, yakın gelecekte doğal gaz fiyatlarında artış yaşanabileceği aktarıldı.

Almanya Kuzey Akım-2 Projesini Durdurdu

Savaşın başlamasıyla birlikte Rusya ile Avrupa arasında çok büyük bir sorun yaşanmaya başladı. Rusya elinde bulunan gaz kozunu son noktaya kadar oynamaya başlamayacağı düşünülüyordu. Ancak bu konuda erken hareket ederek, AB ülkelerinin savaşa karışması durumunda gaz satışını yüksek fiyattan yapma tehdidinde bulundu.

Almanya ile Rusya arasında yapımına başlanan Kuzey Akım-2 projesi Almanya’nın aldığı karar ile durduruldu. Yılda 55 milyar metreküp doğal gazı Almanya’ya taşıyacak olan bu proje, Rusya2nın yaptığı savaş ile son bulmuş oldu. Bu proje tek bir ülkeye enerji bağlılığı yaratacağı sebebiyle Almanya’da uzun süredir eleştirilen projeler arasında yer alıyordu.

Keşfet