Tüm Bankaların Emekliye Kredi Yaş Sınırı Ne Kadar?

Tüm bankaların emekliye kredi yaş sınırı ne kadar? Emekliler bankalardan kredi çekmek için bazı gerekli koşulların sağlanması gerekir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Tüm Bankaların Emekliye Kredi Yaş Sınırı Ne Kadar?

Tüm bankaların emekliye kredi yaş sınırı ne kadar? Son zamanların en çok merak edilen sorularındandır. Çünkü özelliklede son zamanlarda bankalardan kredi çekme işlemlerine yoğun ilgi vardır. Genel olarak bakıldığı da emekliler için bankalar kendi kurallarına göre kredi çekme yaş sınırını getirmiştir. Bu yüzden de günümüzde tüm bankalar için ortak bir kredi yaş sınırı yoktur.

Genel olarak bakıldığında yaklaşık 80 yaşına kadar kredi çekme yaş sınırı vardır. Kredilerde sürekli tercih edilen devlet bankaları; genel olarak 65 yaş sınırına kadar kredi çekebilme kuralını bulundururlar. Günümüzde emeklilerin kredi çekme yaşı genel olarak bakıldığında 65 ile 80 yaşları arasındadır. 80 üstü emeklilerin kredi çekebilmeleri oldukça güçtür. Bankalar kredilerini sundukları kişilerin ödeme planlarını da hazırlarlar.

Emeklilerin Bankalardan Kredi Çekme Unsurları

Bankalar kredi sunma hizmetlerini benzer yöntemlerle sunar. Fakat kredi çekebilme kuralları farklıdır. Genel olarak bakıldığında emeklilerin bankalardan kredi çekme unsurları listelerinde şunlar yer alır;

  • Emeklilerin yaşı
  • Kredi miktarı
  • Vade sayısı
  • Geri ödeme planı
  • Aylık gelir kaynağı
  • Aylık gelir miktarı

Emekli olan kişilerde kredi çekebilme işlemleri için yaş durumu belirleyici bir kriterdir. İleri yaş grubu olanlara uzun vadeli kredi çeşitleri sunulmaz. Çünkü bankacılık sisteminde kredilerin geri ödeme planları önemlidir. Emekli kişilerin ayrıca emeklilik maaşları da farklıdır. Bu yüzden de maaş miktarı da bankalar için önemsenir. Farklı etkenler ile kredi miktarı ve vadesi belirlenir. Bankalar kendi kriterlerini kendileri belirlemektedir.

Emeklilerin Bankalardan Kredi Çekme Koşulları

Emekli olan kişilerin bankalar kredi çekebilmeleri için belirli koşulları sağlamaları gerekir. Genel olarak emeklilerin kredi çekme koşulları arasında şunlar yer alır;

  • Kredi için başvuru yapıldığında başka hiçbir yerde kredi borcunun olmaması gerekir.
  • Aylık toplam maaşın yüzde yetmişini taksit ödeme miktarı geçmemesi gerekir.
  • Bankanın son sınırı yaş olarak belirlediği yaşı aşmaması gerekir.
  • Emeklilerin bankaların sunduğu geri ödeme koşulları kabul etmesi gerekir.

Ziraat Bankası Emekli İçin Kredi Yaş Sınırı

Ziraat Bankası emekli için kredi yaş sınır 75 olarak belirlemiştir. Dolayısı ile 75 yaşına kadar tüm emekliler Ziraat Bankası’na kredi için başvuruda bulunabilirler. 75 yaş sınırı ile emekliye 12 aydan 48 aya kadar ihtiyaç kredisi seçenekler sunuyor. Ayrıca emekli vatandaşlar için uygulanan kredi seçeneğinde faiz uygulanmıyor.

Halk Bankası Emekli İçin Kredi Yaş Sınırı

Halk Bankası emekli vatandaşlar için kredi yaş sınırı 64 ile 70 arasında değerlendirmektedir. Bu yaş farklılığın nedeni ise emekli kişinin kredi talebine göre değişmektedir. Halk Bankası 60 yaş üzeri emekli kişilere kredi kullanma imkanı tanıyor.

Denizbank Emekli İçin Kredi Yaş Sınırı

Denizbank, emekli müşterileri için kredi yaş sınırını 80 yaş olarak belirlemiştir. Aynı zamanda Denizbank, PTT ile anlaşmalı olduğu için emekli kişilerin en çok tercih ettiği bankadır. Ancak emekli vatandaşlar 80 yaşına kadar %1,24 oranında faiz ile kredi çekebilir. Bunun yanı sıra 60 ay vade seçeneğine de sunmaktadır.

TEB Emekli İçin Kredi Yaş Sınırı

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), emekli müşterileri için özel kredi imkanı sunuyor. Aynı zamanda PTT ile anlaşmalı bir banka olduğu için PTT’den maaşını çeken emekli vatandaşlar TEB’in sunduğu imkanlardan daha kolay yararlanmaktadır. TEB emekliye kredi yaş sınırını 80 olarak belirlemiştir. Ayrıca 80 yaş altına kredi imkanı sunarak vadeyi yaş sınırına göre düzenlemektedir.

Keşfet