Traktör Üretimi Ekonomik Krize Rağmen 2021’de Rekor Kırdı

Ülkemizde ekonomik olarak ne kadar zor bir süreçten geçildiği biliniyor. 2021 yılında bu rağmen traktör üretiminde rekor üretim rakamına ulaşılması dikkat çekti. TürkTraktör Ticari Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, bu konuyla ilgili olarak tüm olumsuz havaya rağmen 2022 yılında da bu başarıyı korumak ve üretimde yeni bir rekor kırmak istediklerini aktardı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Traktör Üretimi Ekonomik Krize Rağmen 2021’de Rekor Kırdı

2021 yılında 72.600 adet traktör üretimi yapıldığını ve bunun tüm yıllar arasında bir rekor olduğu aktarıldı. Bu ülkemiz tarihinin en yüksek traktör üretimi olduğu da aktarıldı.

Ayrıca bu yıl içerisinde 64.070 adet traktör satışı gerçekleştiğini bu rakamlar dünyanın en büyük dördüncü traktör pazarı olmayı başardıklarını aktardı. Ekonomik zorluk içerisinde tarıma, hayvancılığa verilen teşvikler ile birlikte bu sayıların gelecek yıllarda daha da artacağını bekledikleri aktarıldı.

Satışa ve Üretime Devlet Desteğinin Etkisi

Ekonomik ve pandemi sıkıntılarının da bitmesiyle birlikte 2022 yılında geçen yıla göre daha yüksek üretim rakamlarına aynı zamanda satış rakamlarına ulaşmayı beklediklerini aktardı. TürkTraktör olarak bu üretim ve satış ağı içerisinde biz de görevimizi yaptık diyen başlan yardımcısı, gelecek yıl el birliği ile bu rakamların geri de bırakılacağını aktardı.

Erkunt Satış Müdürü Yiğt Kosava’da bu konuyla ilgili açıklamalar da bulundu. Son 2 yılın traktör üretimi ve satışı açısından çok verimli geçtiğini aktardı. Pandemi sebebiyle gıda sektörüne olan ilginin arttığını ve üreticinin gerekli değere ulaştığını aktardı.

Bu iki yılda traktör sektörünün tarihte hiç görmediği satış ve üretim rakamlarına ulaştığını aktardı. Üretim konusunda dünyanın da etkilendiği cam ve çip sorunun devam ettiğini, bu sebeple yüksek talebe bir türlü yeterli seviyede cevap veremediklerini aktardı.

Devlet destekleri ile satış rakamlarının önemli bir rahatlama yaşadığını aktaran yönetici, eylül ayına kadar çip sorunun çözülmesinin beklenirken, buna rağmen bu yıl büyük oranda talebe yeterli seviyede cevap veremeyeceklerini aktardı. 2022 yılında toplamda traktör sayışının 64 bin adet civarında kalacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Ayrıca traktör fuarında ilk defa Erkunt tarafından açıklanan yerli traktör motorunun tanıtılması da dikkat çekti. eCapra Engine adı verilen bu motorun uluslararası pazarın görmesi için sunulduğu aktarıldı. 75 beygir güce sahip olan traktör’ün altı model ile birlikte İzmir Fuar’ında sergilendiği aktarıldı.

Keşfet