Toyota Yaşadığı Siber Saldırılar Sebebiyle Üretimi Durdurma Kararı Aldı!

Dünyanın en çok araç satan firması olarak bilinen Toyota, üst üste yaşadığı siber saldırıların ardından Japonya’da bulunan fabrikalarında üretimi durdurmak zorunda kaldığını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Toyota Yaşadığı Siber Saldırılar Sebebiyle Üretimi Durdurma Kararı Aldı!

Japon araç üreticisine elektronik parça ve plastik parça üretimi yapan bir firmanın yaşadığı siber saldırı sonrasında bu üretimi durdurma kararı geldiği aktarıldı. Bu durdurma kararı ile birlikte üretim hattında bulunan 13 bin adetten fazla aracın bundan etkileneceği aktarıldı. Şirket bu sebepten dolayı üretimini durdurduğunu ve ayrıca yerel operasyonlarını da bir süreliğine askıya alacağını duyurdu.

Siber Saldırının Kimden Geldiği Bilinmiyor!

Japonya bir süredir devam eden Rusya – Ukrayna savaşında geçtiğim günlerde Rusya’ya yaptırım yapan ülkeler arasına dahil olacağını açıklamıştı. Bu kararın açıklamasının hemen ardından bu saldırının gerçekleşmiş olması manidar olarak kabul edildi.

Japonya ayrıca yaptığı açıklamada SWIFT sisteminden Rusya’yı çıkardığını açıklarken, bunun yanında Ukrayna’ya 100 milyon dolarlık yardım vereceğini de duyurmuştu.

Kojima Industries’in hedef alındığı açıklama sonrasında firmanın 14 fabrikasında üretimi durdurduğunu açıklandı. Bu fabrikalarda bulunan 28 adet montaj hattı da üretimi durdurmuş oldu. Şirket bu durum sebebiyle müşterilerinden özür dilerken, hızlı bir şekilde üretime devam etmek istedikleri bir şekilde kararlar alacaklarını aktardı.

Bu saldırı sonrasında Toyota’ya bağlı olduğu bilinen Daihatsu ve Hino Motors gibi firmalarında tesislerinin kapatıldığı aktarıldı.

Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden birisi olan Toyota, geçtiğimiz günlerce özel bir yazılım ve donanım çalışması yürüttüğünü de aktarmıştı. Bu sayede artan güvenlik önlemleri, araç bilgisayar sistemleri ve yenilenmiş iç mekanlar sunacağını aktarmıştı.

Her ne kadar bu saldırının ne boyutlarda olduğu, hangi bilgileri çaldığı veya zarar verdiği tam olarak bilinmiyor. Firma zarar kontrolü yaptıktan sonra ve tüm üretim hatlarını temizledikten sonra tekrar üretime geçecektir. Bu sürede çok fazla zarara uğrayacağı tahmin ediliyor. Toyota firmasının dünyanın her yerinde tercih edilmesinin en büyük sebebi sağlam araçlar üretmesinden kaynaklanıyor. O nedenle firmanın araçlarını tekrar üretmek için start vermede önce detaylı bir çalışma yapacağından kimsenin şu an için şüphesi bulunmuyor.

Keşfet