Süt Parası Emzirme Ödeneği Ne Kadar Nasıl Alınır?

Süt parası emzirme ödeneği salgın döneminin de etkisiyle birçok kişinin sorduğu bir konu haline gelmiştir. Yeni bebek sahibi olan aileler emzirme parası almaya çalışmaktadır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Süt Parası Emzirme Ödeneği Ne Kadar Nasıl Alınır?

Süt parası emzirme ödeneği devlet desteklerinden biri olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu bir ödemedir. Yeni bebek sahibi olanlar için kurumun belirlediği şartları yerine getiren anneler 232 TL ödeme almaktadır. Geçen sene bu miktar 202 TL olarak belirlenmişti.

Anneler Emzirme Parası Başvuru Şartları

Anneler için emzirme parası başvuru şartları 2015 senesinden sonra aynı şekilde yapılmaktadır:

  • Bebek doğumunun gerçekleşmesi gerekmektedir.
  • Doğumu tamamlanan bebek geçici veya kalıcı bir kimlik belgesi almış olmalıdır.
  • Annenin sigortalı olması halinde, son bir sene içerisinde 120 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Emzirme parası alacak olan anne adayının, doğum öncesindeki genel sağlık sigortası prim borçlarının ödenmiş olması gerekir. SGK üzerinde farklı bir borç da kalmaması gerekmektedir. Sistemde borçları görünen adayların kurum tarafından yönlendirmelerle öncelikle bu borcu kapatmaları gerekecektir.

Annenin sigortalılığı sonlandırılmışsa, doğum tarihinden önceki 15 aya bakılarak aynı süre prim ödemesinin yapılması gerekmektedir. Toplam 300 gün içinde çocuk doğması halinde eşin sigortasından faydalanacak olan erkek yararlandırılabilmektedir.

2021 Emzirme Parası Başvuruları

Geçen sene 202 TL olan emzirme parası bu sene 232 TL ‘ye çıkarılmış ve devlet tarafından ödenmeye başlanmıştır. Doğum raporu sisteme düşen anneler emzirme parasına başvuru koşullarını yerine getirerek sürece devam edebilir:

  • Sisteme düşen doğum raporu ile emzirme parasına başvuru yapılabilmektedir. Bazı istisna durumlarda çocuk kimliğinin alınmış olması aranacaktır.
  • Sistemin belirlediği banka hesabına yatırılan emzirme süt parası anne veya baba sigorta durumuna bağlıdır. Bir şekilde sigortası başlamamış ve prim ödemesi yapılmamış aileler için ayrı sosyal destek kapsamı ele alınabilir. e devlet üzerinden farklı sosyal ekonomik destek yöntemleri kullanılabilir.

Süt parasına başvuru yapacak adayların il veya ilçede yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan işlemleri tamamlaması gerekecektir. Annenin bizzat kendisinin başvuruda bulunması gerekmektedir.

  • Doğum belgesi
  • Kimlik belgesi ardından iki haftaya kadar sonuç alınabilir.

Keşfet