Sigara içmek artık lüks! Sigaraya 2 yıllık Zam geliyor! Sigaraya zam geldi mi ?

Sürekli gelen zamlara bir yenisi daha ekleniyor, geçtiğimiz aylarda sigaraya gelen zammın üstüne bir zam daha geliyor. İşte yeni zamlı sigara fiyatları.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Sigara içmek artık lüks! Sigaraya 2 yıllık Zam geliyor! Sigaraya zam geldi mi ?

2021'in son günlerinde başlayan sigara zammı 2022'de aralıksız devam ediyor. Sigaraya yapılan son zam ile en ucuz sigara 25,5 TL olurken, yapılan açıklamalar doğrultusunda bu zammın son olmayacağı öğrenildi.

Sigaraya görülmemiş zam geliyor! 9 TL birden artacak

Sigara fiyatlarına yapılan son zam sonrasında, sigara tiryakileri bunun son olacağını düşünürken gelen haber ile adeta yıkıldılar. Mayıs ayındaki zammın ardından, 2022 yılı içerisinde en az 8 TL'lik bir artış gösteren sigara fiyatlarına zam geldi mi merak konusu oldu.

En ucuz sigara o tarihte 36,5 TL olacak

Habertürk'ün haberine göre, sigara ve alkolde ÖTV tutarı yasa gereği her 6 ayda bir ÜFE kadar artırıldığı için Temmuz ayında en ucuz sigara fiyatı 36,5 TL olacak. 4 ayın toplamında yüzde 39 oranında gelen ÜFE, 2 ay daha aynı hızla yükselmeye devam ederse yüzde 60'a ulaşacak ve 6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada maktu vergi 14.4 TL'den 23.03 TL'ye yükselecek. Bu kapsamda bir paket sigaradan devletin alacağı vergi en az 23.03 TL olacak.

Bunun yanında sigaradan alınan verginin, satış fiyatının yüzde 63'ünden daha az olmaması şartı aranıyor. Bu hesaplamalar doğrultusunda Temmuz ayında en ucuz sigara 36.5 TL'ye satılacak.

Sigaraya zam geldi mi? Güncel sigara fiyatları!

İki sigara grubu 5 Mayıs tarihinde sigara fiyatlarına 2 TL zam yaptığını açıklamıştı. Normal şartlarda Temmuz ayında yapılması gereken zam erkene çekilince hesaplamalar değişti. Yüksek enflasyon rakamlarının yeni bir sigara zammını beraberinde getireceği iddia edilirken konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

5 Mayıs'ta yapılan zammın ardından en ucuz bir paket sigara 25,50 TL oldu. Sigara markaları ve çeşitlerine göre fiyatlar değişmekle birlikte en pahalı sigara ise şu an 29 TL'ye satılıyor.

Keşfet