SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir Mi?

Son yıllarda çalışanların en fazla araştırdığı konu SGK toplu ödemede primin tamamı ödenir mi sorusu olup cevaplar aranmaktadır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir Mi?

SGK toplu ödemede primin tamamı ödenir mi sorusu son günlerde en fazla merak edilen konu olduğundan pek çok araştırmalar yapılmaktadır. Çok sayıda çalışanı ilgilendiren SGK toplu para ödemesi gereken tüm şartların yerine getirilmesi doğrultusunda ödeme almaları mümkün olabilir. İşte tam olarak bu şartlar hakkında detaylı olarak bilgi almak için küçük bir araştırma yapalım.

SGK Toplu Ödeme Alma Şartları

Genel olarak ülkemizde bulunan tüm çalışanları yakından ilgilendiren konulardan biri de SGK toplu ödemesi primleri olmaktadır. Aslında pek çok çalışan bu haktan olarak haberleri bulunmamaktadır. SGK toplu para ödemesi yapmaktadır ve bunun için 2 tane şartının yerine getirilmesi gerekmektedir. Çalışanın emeklilik hakkını elde edebilmesi için yaş, yıl ve belirlenen gün sayısında prim ödemesi yapması gerekir. Tüm bu şartları yerine getiren kişiler emekli olabilir. Fakat herkes için tüm koşullar çok da emekliliğe uygun olmayabiliyor. Bazı sigortalılar yeterli şekilde çalışma olanakları bulamadıkları için gerekli olan prim gününü doldurmaları mümkün olmaz. Bu durumda emekli olmalarında sistem askerlik ile doğum borçlanması gibi olanakları sunmaktadır.

SGK Toplu Ödemesi İçin Başvuru Şartları

SGK toplu ödemesi için başvuru şartları yerine getirilerek istenilen ödemenin alınması mümkün olacaktır. Primleri iade alabilmek için çalışan kişinin bağlı olduğu ilçede yer alan Sosyal Güvenlik Merkezine ya da il müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Eski SSK olan kişiler için 2008 yılından önce kendi adına ödenen gerek işçi gerek ise işveren primi 2008 yılından sonra yalnızca işçi primleri geri ödenmektedir. Bağkur’lu olan çalışanlar için tarih ayrımı yapılmadan ödedikleri bütün primler geri verilmektedir. Verilen bu primler sadece yaşlılık, ölüm ve malullük sigortaları olanlardan meydana gelmektedir. Toplu ödeme alma şartları olarak sigortalı olarak çalışmıyor olmalı ya da Bağkur yürütüyor olmaması gerekir. Emeklilik için gereken 3 şarttan iki tanesini ve yaş şartının yerine getirilmesi gerekir.

Keşfet