SGK Hasta Bezi Karşılama ve Sorgulama İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilere gerekli olduğu takdirde hasta bezi ödeneği kapsamında hasta bezi yardımı yapmaktadır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
SGK Hasta Bezi Karşılama ve Sorgulama İşlemleri

Hasta bezi ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla devletten alabileceğiniz bir yardım ödeneğidir. Hasta bezi ödeneği kimlere verilmektedir? Hasta bezi ödeneğinden faydalanabilecek kişiler resmi olarak belirtilmiştir. Buna göre iki yaşını doldurmuş engelli çocuklar ve bez kullanma zorunluluğu bulunan genç, yetişkin ya da yaşlı hastalar SGK tarafından verilen bu ödenekten yararlanma hakkına sahiptir. Kişilerin bu haktan yararlanabilmeleri için uzman hekim raporuyla mesane ya da rektum kontrolünün olmadıklarının bildirildiği bir rapora ihtiyaçları vardır. Bu raporun SGK’ya sunulmasının ardından belirtilen kişiler hasta bezi ödeneğinden aylık olarak faydalanabilmektedirler.

SGK Hasta Bezi Başvurusu

Kişilerin hasta bezi yardımına başvuru yapabilmeleri için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlardan ilki hasta bezi kullanılması gerektiğine dair sağlık raporudur. Ancak bu raporun bir devlet hastanesinden alınması ve alanında uzman bir doktor tarafından düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında kişinin hasta bezine ihtiyaç duyduğunun da reçetelendirilmiş olması gerekmektedir. Bu kapsamda başvuran kişilerin o yıl için belirlenen güncel sayı kadar aylık olarak hasta bezi tedarik edebilmeleri mümkün olmaktadır. SGK hasta bezi ödeneği başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bazı belgeler bildirmeniz gerekmektedir. Reçeteyle birlikte SGK anlaşmalı eczanelerden bu ödenek dahilinde ücretsiz olarak bezi temin edebilirsiniz.

SGK Hasta Bezi Başvurusu için Gerekli Belgeler

SGK’ya hasta bezi başvurusu yaparken teslim etmeniz gereken belgeler açıkça bildirilmiştir. Buna göre hasta bezine ihtiyaç olduğuna dair rapor, kaç bez alınacağına dair reçete, TC kimlik kartının arka ve ön yüzünün fotokopisi, TC kimlik kartının aslı, başvuru sahibine ait son 6 ay içerisinde çekilmiş olması koşuluyla 4 adet vesikalık fotoğraf, hasta bezi başvuru formu ve eğer hasta engelliyse engelli raporu teslim edilmelidir. SGK hasta bezi yardımı sorgulama için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait internet sitesi üzerinden online sorgulama yapabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildiği takdirde başka hiçbir belgeye olmadan reçete ile SGK anlaşmalı eczaneler aracılığıyla ücretsiz bez alabilirsiniz.

SGK Hasta Bezi Kimlere Verilir?

SGK hasta bezi yardımının verilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu kıstaslar çerçevesinde hasta bezi verilecek kişiler ilgili mevzuatta açıkça belirtilmiştir. Öncelikle kişilerin sağlık durumları ve hasta bezi kullanmaya ihtiyaçları oldukları SGK anlaşmalı hastaneler tarafından raporlanmalıdır. Hasta bezi yardımı başvurusu bu rapor üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kişinin yardıma başvurabilmesi ve bu ödenekten faydalanabilmesi için raporlu olması yeterlidir. Raporlu olan herkes gerekli resmi evrakları topladıktan sonra başvuru merkezlerinden ya da internet üzerinden başvurularını tamamlayabilirler. Çeşitli kriterlere göre kişilerin bu ödenekten yararlanıp yararlanmayacaklarına karar verilir. Ve başvuran tarafa kararla ilgili sonuç en kısa süre içerisinde iletilir.

Hasta Bezi Raporu Kimlere Verilir?

Kişilerin SGK’nın aracı kurum olduğu hasta bezi yardımından faydalanabilmeleri için almaları gereken raporun verilme şartları da yine açık olarak bildirilmiştir. Buna göre; idrar ya da dışkı tutmakta problem yaşayan kişiler ve bunun için yatarak ya da ayakta tedavi gören kişiler bu raporu alabilirler. Ancak rapor alınsa da kişilerin başvuru yapabilmeleri için devlet hastanesinden ya da anlaşmalı SGK kurumlarından rapor almaları gerekir. Aksi halde alınan bu raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu hasta bezi ödeneğine başvurmak için yeterli nitelikte olmayacaktır. Söz konusu yardım için yalnızca ilgili raporu ilgili kurumlardan alan kişiler başvuru yapabilmektedirler. Rapor ile birlikte gerekli evraklar teslim edildikten sonra başvuru tamamlanır.

Keşfet