SGK – Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılıyor Mu?

Pek çok kişinin rahatsız olduğu konulardan biri olan burun estetiği ameliyatı için SGK – devlet hastanesi burun estetiği yapılması mümkün olup olmadığıdır.

Yayınlanma:
Güncelleme:
SGK – Devlet Hastanesi Burun Estetiğini Karşılıyor Mu?

SGK – devlet hastanesi burun estetiğini karşılıyor mu? Hemen hemen burun görüntüsünden memnun olmayan ya da burun sorunları yaşayan kişilerin en çok soruduğu soruların başında gelmektedir. Bundan dolayı burun estetiği olmak isteyen kişiler en çok bu konu üzerinden araştırmalar yapmaktadır.

Devlet Hastanesinde Burun Estetiği

Genel olarak çok sayıda kişi burun şekillerinden rahatsız oldukları için estetik olmayı tercih etmektedirler. Burun estetiği özel hastanelerde yapılması için fazla fiyatlar sunulmaktadır. Bu durum karşısında pek çok SGK üzerinden burun estetiği olmak için araştırmalar yapmaktadır. En çok merak edilen konulardan biri olan devlet hastanesinde burun estetiği ameliyatını SGK’nın karşılayıp karşılamadığıdır.

Burun estetiği ameliyatı SGK tarafından karşılanabilmesi için yapılması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Her burun estetiği ameliyatını SGK karşılamamaktadır. Şayet bu tarz ameliyatın yapılma nedeni kişinin sağlığı bakımından önemli ise burun estetik ameliyatı dahil tüm giderler SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak yapılacak olan burun estetik ameliyatı sadece burnun daha güzel ve estetik bir görünüm elde etmek için ise yapılacak ameliyatta ödenmesi gereken fiyatlar konusunda bir takım farklılıkları göstermektedir.

Devlet Hastanesi Burun Estetiği Ameliyatı

SGK burun estetiği ameliyatı devlet hastanesinde genel anestezi uygulaması yapılarak yaklaşık olarak 2 saat içinde yapılmaktadır. Kulak ya da kaburga kemiklerinden alınması gerektiği için bazı durumlara göre ameliyat süreleri çok daha uzun sürmesi mümkün olmaktadır. Burun estetiği yapılması nedenleri şunlardır;

  1. Buruna yeniden şekil verilmesi,
  2. Burun büyütme ya da küçültme uygulaması yapılması,
  3. Burun ucunun kaldırılması,
  4. Burundan kemik alınması gibi sebepler ile burun estetik ameliyatı yapılmaktadır.

Burun estetik operasyonu genel olarak çok pahalı bir hizmet olmakta ve bu ameliyatı olmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ameliyat ücretlerinin karşılanması hakkında bilgi toplamaktadır. Bu durumda gerekli olan şartların yerine getirilmesi halinde burun estetik ameliyatı SGK tarafından karşılanması mümkün olmaktadır.

Burun Estetiği Zorunlu Bir İşlem midir?

Burun estetiği işlemleri bazı kişiler için nefes almada zorluk nedeniyle zorunluluğu yüksek bir durum olabilmektedir. Burnundaki kemik kırılması gibi nedenler, burunda kıkırdak yoğunluğu, parça olması vs. nedeniyle zor nefes alan kişilerde estetik olabildiğince kısa sürede yapılmalıdır. Bu sayede solunum normal şekilde devam edecektir.

Küçük Yaşta Burun Estetiği Yaptırılır mı?

Burun estetiğinin nefes alıp vermeyi zorlamaması halinde çok erken yaşlarda olmaması önerilmektedir. Kemik ve kas dokusunun gelişiminin daha güçlendiği dönemler beklenebilir.

Burun estetiği görsel kaygılarla yaptırılacaksa psikolojik açıdan daha çok değerlendirme olabilmektedir. Sosyal alanda rahatlıkla bulunmakta zorluk çekme gibi olumsuz durumlarda operasyonla istenen görüntü elde edilebilmektedir.

Alerjik reaksiyon durumunda Burun Estetiği

Bazı hastalarda anesteziye karşı alerjik reaksiyon olabilmektedir. Bu gibi durumların tespiti durumunda alerjiyi gideren önlemler alınmaktadır. Hastada olası yan etkiler konusunda da gereken testler ve önlemler tamamlanmaktadır.

Devamlı Burun Estetiği Yaptırmak Hastalık mı?

Bir kişi zorunlu olmamasına rağmen devamlı burun estetiği yaptırıyorsa, psikolojik açıdan rahatsızlık yaşıyor olabilmektedir. Yüksek derecede takıntılı bir durum görülebilmektedir. Genellikle öz saygısını yitiren kişilerde devamlı kendini değiştirme arzusu olabilmektedir.

Kanama Bozukluğu Olan Kişilerde Burun Estetiği

Kanama bozukluğu olan kişilerde burun estetiği yaptırmak uygun bir işlem değildir. Operasyon konusunda sorun yaşanması yüksek olasılıktaki hastalar için kanamanın durdurulamaması hayati riskler oluşturabileceğinden çeşitli önlemler alınmaktadır. Normal koşullarda çok nadir olan ölüm riski kanama durdurulamaması halinde oluşabilecektir.

Keşfet