Rusya’nın Ukrayna’yı İşgal Etmesinin 7. Günüyle Devam Ediyor! Birçok Sivil Hayatını Kaybetti!

Rusya, dünyanın birçok yerinden gelen tüm baskılara rağmen Ukrayna’yı işgale devam ediyor. Yedinci gününe giren saldırılarda Ukrayna kentlerinden birisi olan Harkiv, Rus ordusu tarafından yoğun top ateşine tutuldu. Harkiv valisi Olen Syneehubov, şehrin son 24 saattir bombalandığını açıkladı. Bu saldırıların büyük bir kısmının geri püskürtüldüğünü ve bunların neticesi olarak 40’tan fazla Rus aracına el koyduklarını aktardılar.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya’nın Ukrayna’yı İşgal Etmesinin 7. Günüyle Devam Ediyor! Birçok Sivil Hayatını Kaybetti!

Ayrıca saldırılar arasında Rus Su-25 uçaklarının havaalanı, tankçı okulunu ve birçok yeri bombaladığını aktardı. Ayrıca askerlerin savunma sistemleriyle bir Rus uçağını düşündüğünü de açıkladı. Bu saldırılar ile 21 Ukraynalı sivilin öldürüldüğünü ve 112 tanesininse yaralandığı aktarıldı.

Rus Ordusu Kiev’e Doğru Devam Etmek İstiyor

Rusya, Ukrayna’yı işgalini hızlı bir şekilde nokta koymak istiyor. Çok sayıda yaptırım ile karşı karşıya kalan Rusya, bunlara rağmen ilerleyişinde hiçbir geri adım atmıyor. Saldırının yedinci gününde birçok resmi açıklama yapıldı. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklama da Rus ordusunun kuzeyden ve kuzeybatından başkente doğru ilerlemeye çalıştığını aktardı.

Rusya’nın bunun için Sumi, Ledebyn ve Okhtryka şehirlerini ele geçirmek için yaptığı hamlelerin boşa çıktığı da aktarıldı. Donetks bölgesinin savunulmaya devam edildiği ve Mariupol şehrinin Rus güçleri tarafından çevrilmeye çalışıldığı aktarıldı.

Ayrıca bu saldırılarda Rusya’nın ciddi kayıplar verdiği de aktarıldı. Şimdiye kadar Rusya’nın 5.840 asker kaybı yaşadığı aktarıldı. Bununla birlikte 31 helikopter, 862 adet zırhlı araç, 211 tank, 30 uçak, 85 top ve 2 hafif sürat teknesinin de imha edildiği aktarıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı Açıklamalarda bulundu

Rusya tarafı da savaşın ilerleyişi ile ilgili olarak açıklamalar yaptı. Bakanlıktan gelen açıklamada Herson şehrinin ele geçirildiği aktarıldı. Bunun yanında Ukrayna ordusuna ait olan 427 tank ve zırhlı araç, 206 top, 336 askeri aracın da imha edildiği aktarıldı.

Kiev’e ilerleyişin devam ettiği ve bu şehirde yer alan TV kulesinin etkisiz hale getirildiği aktarıldı. Savaş sırasında birçok sivil hayatını kaybediyor. Son olarak Ukraynalı iki futbolcunun saldırılar sırasında hayatlarını kaybettiği aktarıldı.

Rus – Ukrayna savaşı devam ettikçe iki taraftan da sayısız asker ve sivilin ölmeye devam edeceği görülüyor. Bir ara müzakere masasına oturan iki devletin şuan için herhangi bir anlaşma çizgisinde olmadığı görülebiliyor.

Keşfet