Rusya’nın Nefesinin SWIFT Sistemiyle Kesileceği Açıklandı!

Rusya’nın aldığı karar ile Ukrayna’yı işgal etmek için adımları atması, her gün ülkenin içlerine doğru ilerlemesinin önüne geçmek için çalışmalar sürüyor. ABD ve AB ülkeleri ilk olarak ekonomik yaptırımları gündeme aldı. İlk duyulansa SWIFT sisteminden yani uluslararası para aktarım sisteminden Rusya’nın tam olarak çıkartılacağı yönünde oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya’nın Nefesinin SWIFT Sistemiyle Kesileceği Açıklandı!

Bu durumun ardından Putin tarafından yapılan açıklamada, bu kararın alınması durumunda bunun net bir savaş ilanı olacağı açıklandı. Ancak sadece belirli bir bölgeye gireceğini ve orada ki masum insanları koruyacağı açıklayarak yapılan ilerleyişin tüm ülkeye yayılması, çatışmaların şiddetlenmesi ile birlikte bu tip kararların alınmasının hızlanmasının beklendiği aktarıldı.

SWIFT Sisteminin Önemi Nedir?

ABD ve AB ülkeleri, NATO ile birlikte hareket ederek Rusya’nın ilerleyişine kısa sürede nokta koymak istiyorlar. Şuan için Dünya’nın bir numaralı konusu olarak bu görülüyor. Bunun için masa da birçok seçenek olduğu biliniyor. Bunlardan birisi de Dünya Bankalar Arasın Finansal Telekomünikasyon Derneği yani SWITF olduğu biliniyor.

Dünyanın her noktasında bu sistem ile para göndermek ve almak mümkün oluyor. Bazı ülkelerin ilk başta bu durumdan çekimser davrandığı aktarılırken, bunların kararlarının da değişmeye başladığı aktarıldı. Eğer ilerleyiş bu şekilde ilerlerse Rusya’nın bu sistemden çıkarılacağı ve bunun da Rusya ekonomisine çok ciddi darbe vuracağı aktarılıyor.

6219b1de4e3fe11928596d97.jpg

Bu sisteme alternatif olarak kripto para sistemlerinin öne çıktığı da söylenenler arasında yer alıyor. Şuan için ilerleyiş kanlı bir şekilde devam ediyor. NATO tarafından yapılan açıklamada bir barış gücünün hazırlandığı ve bölgeye gönderileceği de aktarılıyor. Bu çalışmanın NATO tarihinde bir ilk olacağı yani NATO üyesi olmayan bir ülkeye ilk defa askeri yardım için çalışma yapıldığı da aktarıldı.

NATO mücadele gücünün nasıl olacağı ve ne kadar bir güç ile bölgede konumlanacağı konusunda herhangi bir açıklama bulunmuyor. Tek amaçlarının Ukrayna halkının güvende olması olduğunu açıklayan ülkeler, Rusya’nın bu savaşı en kısa sürede noktalayarak, eski sınırlarına geri dönmesi için çaba harcıyor.

Keşfet