Rusya’nın En Büyük Bankası Sberbank, Avrupa Pazarından Çekildiğini Açıkladı!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden vazgeçmesi için yapılan hamleler yavaş da olsa sonuç vermeye başladığı görülüyor. Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, alınan yaptırım kararlarının ardından Avrupa pazarından çekilme kararı aldığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya’nın En Büyük Bankası Sberbank, Avrupa Pazarından Çekildiğini Açıkladı!

Özellikle olayı silahsız şekilde halletmek isteyen ülkeler yaptırımları ülkenin tüm SWIFT sisteminden çıkarma kararı ile başlattılar. Bu kararın ardından ülkenin en büyük bankası bu kararı alma kararı almak zorunda kaldı.

Avrupa Merkez Bankası, yaptığı açıklamada Sberbank’ın ve Avrupa’da yer alan kuruluşların Ukrayna saldırısının ardından batış noktasında veya batma ihtimalini gösteren değerlendirmeler yapıldı. Bu kararı almadan önce bankanın müşterilerinin bankadan paralarını almak için yoğun talep oluşturduğu görülmüştü.

Çekya, Bankanın Lisansını İptal Etme Kararı Aldı!

Sberbank’ın en yoğun olduğu ülkelerden birisi olan Çekya’da müşteriler bankadan yoğun bir şekilde paralarını çekmek için başvuruya geçmişti. Bunun ardından Çekya Merkez Bankası bankanın lisansını iptal etme kararı almıştı. Yapılan düzenlemeler ile günlük kart harcama limiti 40 Euro seviyesine düşürüldü.

Yapılan açıklamada bankanın yakın gelecekte bu konuda düzelmeye gitmesinin mümkün olmaması sebebiyle, düzelmeyeceğini düşünerek bu kararı aldıklarını aktardı. Çok sağlam bir bankacılık sistemlerinin olduğunu ve alınan bu kararın kendi ülkelerinde ki bankacılık sistemine zarar vermemesi için alındığı da aktarıldı.

Rus – Ukrayna Savaşı Ne Yönde İlerliyor!

ABD, AB ve NATO ülkeleri Rusya’yı ilk olarak ekonomik anlamda vurmak istiyor. ABD Başkanı Biden, yaptığı açıklamada Ruble’yi hedef alacaklarını ve bu para birimini düşüreceklerini dile getirdi.

Ülke tüm uluslararası dayanışmalardan çıkarılıyor ve savaşın durması için planlamalar yapılıyor. Birçok ülke Rusya’nın ilerlemesinin durması için yaptırımları tercih ederken, herhangi bir askeri müdahalenin yakın gelecekte yaşanmayacağı tahmin ediliyor.

Bunun yapılması durumunda çok ciddi sonuçların olacağı ve bu savaşın tüm dünyaya sıçrama ihtimalinin olacağı da düşünülüyor. Ama bunun ne kadar ilerleyeceği ve Rusya’nın tüm ülkeyi ateşe atıp atmayacağı merak ediliyor.

Keşfet