Rusya Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santralini Hedef Aldı! Zaporijya Nükleer Santrali Avrupa’nın En Büyük Nükleer Santrali Olarak Biliniyor!

Avrupa'nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santrali'nde Rus ordusunun Ukrayna'ya girmesi sonucu çıkan çatışmada yangın çıktı. Tüm merak ettiklerinizi en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santralini Hedef Aldı! Zaporijya Nükleer Santrali Avrupa’nın En Büyük Nükleer Santrali Olarak Biliniyor!

Bir patlamanın Avrupa'nın sonunu getireceğini de iddia eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Rus askeri birliklerinin Zaporijya Nükleer Santrali'ne yönelik saldırıları durdurulmalı” dedi. Bu sabah yayınlanan bir açıklamaya göre, Rus ordusu Zaporijya Nükleer Santrali'nin kontrolünü ele geçirdi. Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı Zaporijya Nükleer Santrali'nin kontrolünün sağlandığını açıkladı.

“Radyasyon sızıntısı tehlikesi yok ve olacağına da düşünmüyorum”

Nükleer enerji uzmanı Gül Göktepe bir televizyon kanalına verdiği demeçte, "Dünya nükleer enerjiden vazgeçemeyecek" dedi. “Bir savaş durumunda, çeşitli öngörülemeyen olaylara hazırlıklı olmak hayati önem taşır. Nükleer santral dışına radyasyon sızdırmamak ve herhangi bir fiziksel müdahale sırasında onu düzenleyebilmek kritik önem taşıyor. Rusya, dünyanın en fazla nükleer santral işleten ülkelerinden biri. Rusların böyle bir saldırı düzenleyerek dünyayı tehlikeye attığına inanmak. Rusya tamamen kendi ipini çeker. Kiev'in merkezi ısıtma sistemini hedef aldılar. Elektriğin çoğunluğunu üreten santrali ele geçirmek de stratejik bir karar. Bunu sadece askeri bir savaş stratejisi olarak görüyorum. Tesisin eğitim binalarından birinde çıkan yangın, acil servis ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü. Radyasyon sızıntısı tehlikesi yok ve olacağına da düşünmüyorum” diye ekledi.

62213a6ec8c3731440905be3.jpg

Gece saatlerinde yaşanan olayda patlamalar ve mermiler kameralara yansıdı

Santralin güvenlik kameralarının canlı bir YouTube videosunda, gece saatlerinde santral çevresinde patlamalar ve karşılıklı çatışmalarda mermi ışıkları görüldü. Kameralara yansıyan görüntülerde de görüldüğü gibi patlamaların ardından santral alanından dumanlar yükselmeye başladı. Elektrik tesisinin yakınında yaşayan Enerhodar Belediye Başkanı Dmitriy Orlov, saldırıların derhal durdurulması çağrısında bulunan bir bildiri yayınladı.

Yapılan açıklamalara göre santral alanın yangın çıktı

Zaporijya Nükleer Santrali'nin basın departmanı tarafından yapılan açıklamaya göre, santral alanında bir yangın çıktı. Ancak santralde çıkan yangının nerede başladığı, ne kadar büyük olduğu veya ne kadar ilerlediği hakkında bilgi verilmedi. Haberlere göre, Rus tanklarının dün akşam santral yakınlarındaki bir kasabaya da girdiği bildirilmişti.

Keşfet