Rusya Ukrayna Son Dakika! Rusya Bombalamaya ve Saldırmaya Devam Ederken, Halk Ülkeyi Terk Etmeye Çalışıyor!

Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğu bölgesindeki Donbas'ta özel bir askeri operasyonun başladığını duyurdu. Operasyonun ardından askeri orduların Ukrayna topraklarına girmesi üzerine hava saldırıları başladı. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya Ukrayna Son Dakika! Rusya Bombalamaya ve Saldırmaya Devam Ederken, Halk Ülkeyi Terk Etmeye Çalışıyor!

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın hava savunma sistemlerini, askeri havaalanlarını ve hava kuvvetlerini devre dışı bırakmak için "yüksek hassasiyetli silahların" kullanıldığını söyledi. Ukrayna ordusu, son dakika açıklamasına göre, Rus işgalcileri tarafından işgal edilen Mariupol ve Schastya şehirlerinin tam kontrolünü geri aldı. Kremlin ise işgale ilişkin ilk açıklamayı yaptı.

Ukrayna’nın stratejik noktalarına hava saldırıları yapılıyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş resmen başladı. Rus silahlı birlikleri, Vladimir Putin'in Donbas'ta askeri harekat emri vermesi üzerine kara ve hava harekatı başlattı. Askerler ülkeye girerken Ukrayna'nın stratejik noktalarına hava saldırıları başlatılıyor.

Ukrayna’nın hava sahaları vuruldu

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın hava savunma sistemlerini, askeri havaalanlarını ve hava kuvvetlerini devre dışı bırakmak için "yüksek hassasiyetli silahların" kullanıldığını söyledi. Ukrayna yaptığı açıklamada hava sahasının hedef alındığını duyurdu.

Kremlin açıklama yaptı

14:15 saatinde Kremlin'den yapılan açıklamada, "Operasyonun ne kadar süreceğine Putin karar verecek" dedi.

Odessa’da 18 kişi öldü

Alınan bilgilere göre, Odessa'da bir füze saldırısında en az 18 kişi öldü. Ayrıca Ukrayna hava savunması 13:50'de, Gostomel havaalanında üç Rus düşman helikopterini düşürdü.

NATO karar aldı

NATO, Washington Antlaşması'nın 4. Maddesi uyarınca, Müttefiklerle işbirliği içinde caydırıcılığı ve savunmayı desteklemek için ek adımlar atmayı kabul ettik açıklaması yaptı. Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı'na göre, Ukraynalı askerlerden oluşan kalabalık gruplar silahlarını bırakarak teslim oldu. Ordu, Ukrayna'nın deniz limanlarını kapatıyor. Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatı nedeniyle, Moldova Yüksek Güvenlik Konseyi ülkenin hava sahasını kapatma kararı aldı.

İkinci dalga füze saldırısı

Ukrayna'ya yönelik Rus füze saldırılarının ikinci dalgası 13:30 saatlerinde başladı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin "Yılan Adasını” işgalcilerden geri aldığını duyurdu.

Bir çocuk hayatını kaybetti

Alınan bilgilere göre, Ukrayna'nın Kharkov bölgesinde bir apartmana düzenlenen saldırıda bir çocuk hayatını kaybetti. Ukrayna'nın başkenti ve Rusya'nın ülkedeki askeri operasyon kapsamında hedef aldığı bölgelerden biri olan Kiev'de de yeni bir patlama bildirildi. Son dakika açıklamasına göre, Ukrayna ordusu Rus işgalcilerin işgal ettiği Mariupol ve Schastya kentlerinin kontrolünü tamamen geri aldı.

Keşfet