Rusya – Ukrayna Savaşı Patladı! Kurlar Uçuşa Geçti!

Uzun bir süredir olmaması için çalışılan Rusya ile Ukrayna arasında ki savaş bu gece saatlerinde Rusya’nın saldırıya geçmesi ile başladı. İlk belirlemelere göre 8 can kaybı yaşanırken, 9 kişinin de yaralı olduğu açıklandı. Başkent Kiev’de siren sesleri çalışırken, halkın şehri terk etmeye başladığı görüldü.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rusya – Ukrayna Savaşı Patladı! Kurlar Uçuşa Geçti!

TSİ 06:00’da başlayan işgalden sonra haberler sıra ile gelmeye başladı. İlk açıklamalara göre Ukrayna Sınır Güvenliği, Luhansk bölgesine Rus Tanklarının girmeye başladığını doğruladı. Çatışmaların bu bölgelerde çok ciddi bir şekilde devam ettiği aktarıldı. Rusya Savunma Bakanlığı hiçbir Ukrayna kentine saldırı düzenlemeyeceklerini duyurdu.

İlk Rus saldırılarında 8 can kaybının yaşandığı ve 9 kişinin de yaralandığı duyuruldu. Ukrayna ayrıca saldırının başladığı andan itibaren 50 Rus askerinin öldürüldüğü ve aynı zamanda 6 tane Rus uçağının düşürüldüğünü açıkladı. Ukrayna Lideri ayrıca askerlerine düşmana maksimum zarar verin talimatını da duyurdu.

Savaş Başladı Döviz Kurları Fırladı

Karadeniz’in diğer yakasında yaşanmaya başlayan bu istenmeyen savaş ekonomimizi yakından ilgilendiriyor. Gece saatlerinde ilk haberlerin duyulmasının ardından ilk işlem saatlerinde her şeyin yükseldiği görülüyor. 13,50-13,60 bandında ilerleyen dolar kuru güne ciddi bir yükselişle başladı. 14,21 TL seviyesine kadar çıktı. Euro paritesi 16,05 TL ile işlem göremeye devam etti. Altın kuru 887 TL’yi geçmesi dikkat çekti.

Ülkeler Sıra ile Açıklama Yapıyor

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan bu savaşın ne boyutlarda olacağı ve nasıl son bulacağı merak ediliyor. Çin iki tarafa da silah sağlamayacağını duyurdu. Belarus ordusunun operasyonda yer almadığı açıklandı. Ayrıca komşu ülkelerden Litvanya OHAL açıklaması yaptı.

Rusya saldırısını o bölgede yaşanan ayrılıkçıları korumak amacıyla yaptığı aktarıyor. Ancak ilerleyişin ne kadar devam edeceği tam olarak bilinmiyor. Birçok lider konuyla ilgili açıklamalar yapılıyor. Bu açıklamaların sahayı ne kadar etkileyeceği de bilinmiyor.

Savaşın şiddetlenmesi durumunda can kaybının da artacağı, Ukrayna’nın savaştan tam anlamıyla yıkılmış bir şekilde çıkacağı da düşünülüyor. Tabi bu esnada Rusya’nın da ekonomik anlamda çok ciddi bir zarar görmesine neden olacağı da aktarılıyor. Ama en çok binlerce masum insanın hayatının sonlanmasına neden olacak bir savaş olacağını söyleyebiliriz.

Keşfet