Rus – Ukrayna Savaşının Döviz Kurlarına Etkisi 24 Şubat 2022 Nasıl Oldu!

Son dönemde yaşanan ekonomik krizin ardından ülke ekonomisi toparlanma adımları atmaya başlamıştı. Dolar Kuru 13,5 TL civarında sabitlenirken, Euro ve Altın kurları da belirli bir çizgi ile hareke etmeye başlamıştı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rus – Ukrayna Savaşının Döviz Kurlarına Etkisi 24 Şubat 2022 Nasıl Oldu!

24 Şubat 2022 TSİ 06:00’da Rusya’nın Ukrayna sınırını işgal ederek saldırıya geçtiği haberi duyuldu. Karadeniz’in kuzeyinde patlak veren bu savaş beraberinde çok ciddi ekonomik sorunları da getirecek gibi duruyor. AB ülkeleri, ABD, NATO ülkeleri bu savaşın sonlanması için askeri müdahalede önce ekonomik olarak yaptırım yapmak istiyorlar. Bu da yakın vadede bizim de dahil olduğumuz bu bölgede ekonomik anlamda sorunlar yaşanacağı anlamını taşıyor.

24 Şubat 2022 Perşembe Döviz Kurları Artarak Tamamladı

Döviz kurları günü yükselişte kapatırken, borsa tepe taklak aşağı doğru gelmesi dikkat çekti. Altın yeni bir zirve arayışında olduğu görülürken, uzun süre sonra brent petrolün varil fiyatı 100 doların üzerine çıkması dikkat çekti. 23 Şubat tarihinde kurlar aşağıda ki gibiydi.

  • Dolar kuru 13,83 TL
  • Euro Kuru 15,61 TL
  • Altın Kuru 848 TL/gr

Savaşın patlak vermesi ile birlikte kurlarda artış yaşanması bekleniyordu. Ancak bunların ne seviyede yaşanacağı bilinmiyordu. Yılbaşından bu tarafa belirli bir seviyede sabitlendiği görülen kurların uzun vadede nasıl bir rota çizecekleri de bekleniyor. 24 Şubat 2022 Perşembe gün sonunda kurların çıktığı seviyeyse şu şekilde oldu.

  • Dolar Kuru 14,21 TL
  • Euro Kuru 16,04 TL
  • Altın Kuru 899 TL/gr

Bir gün öncenin kapanışına göre Dolar kuru %2,91 oranında artış gösterdi. Euro’nun yükselişi %2,48 olurken, altın %6 seviyesini geçerek ciddi bir ilerleyiş gösterdi. Petrol fiyatları %7’lik bir artışla 101 dolar seviyeni geçmesi dikkat çekti.

BİST 100 Endeksi günü çok ciddi bir düşüşle kapattı. %8 oranında bir düşüş yapan endeks gibi 173,88 puan ile kapatması dikkat çekti. Savaşın ilk gününde ekonomik anlamda bunların yaşanması daha ciddi sorunların yaşandığı bir durumda yaşanabileceklerin ne olacağının merak edilmesi sorusunu gündeme getirdi.

Keşfet