Rus - Ukrayna Savaşında Liderlerden Açıklamalar Peş Peşe Geliyor

Uzun bir süredir diplomatik girişimlerle engellenmeye başlanan Rusya –Ukrayna savaşı sabah saatlerinde Rusya’nın Luhansk bölgesine girmesiyle birlikte resmiyet kazanmış oldu. Rusya istediğini almak için kimseyi dinlemeyi tercih etmezken, Ukrayna bu savaşın bir an önce bitmesi için diplomatik girişimlerini arttırıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Rus  - Ukrayna Savaşında Liderlerden Açıklamalar Peş Peşe Geliyor

Bu konuda birçok dünya liderinden farklı açıklamalar geliyor. Rusya, Ukrayna’nın yaptığı açıklamalarının yanında Rusya’ya korku salmak için güçlü ülkelerden ve topluluklardan açıklamalar geliyor. TSİ 06:00’da başlayan savaşta şimdiye kadar onlarca kişinin ve askerin öldüğü bilgisi haber kanallarına düşüyor. Savaşın daha derine doğru ilerlemesi ile birlikte bu kayıpların sayısının binleri bulabileceği de aktarılıyor.

Dünya Liderleri Savaşla İlgili Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada Rusya’nın başlattığı hareketi reddettiklerini duyurdu. “Askeri Harekatı Reddediyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski açıklamasında Rus vatandaşlarına savaşın durdurmaları için sokağa çıkma çağrısında bulundu. Ayrıca kendi vatandaşlarına orduya katılmaları için başvuru da bulunmaları için çağrı da bulundu.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada “Rusya ile savaş istemediklerini” açıkladı. Ancak bu konuda kesin olarak sınırların belirlenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

ABD Büyükelçisi katıldığı bir televizyon kanlında “NATO’nun önemi ortaya çıktı” açıklamasını yaptı. Ukrayna savaşın hızlı bir şekilde noktalanması için Ukrayna’nın bir NATO üyesi olarak tanınmasını istiyor.

Askeri Operasyon Dünya Basınında Yankı Buldu

Sabah saatlerinde başlayan askeri harekatın ardından dünya basınında geçiş yer buldu. Önemli haber kanalları okurlarına bu haberi net bir şekilde duyurma yolunu seçti.

New York Times: “Rusya Ukrayna’ya Saldırıyor”

The Guardian canlı akış başlatırken, “Putin geniş çaplı işgal başlattı” açıklamasını ekranlarına taşıdı.

İngiliz devlet televizyonu olan BBC hadiseyi işgal olarak nitelendirdi.

Fransız gazetesi Le Figaro, yaptığı haberde Putin’in askeri operasyonu duyurduğunu ve Kiev için büyük çaplı operasyonun başlatıldığı duyuruldu.

Dünya üzerinde bugünün gündemi bu savaş oldu. İnternet haber siteleri, gazeteler ve hatta sosyal medya kanallarının tamamında tek gündem maddesi bu olarak görülüyor.

Keşfet