Renault Moskova’da Bulunan Fabrikasını Savaş Nedeniyle Kapatma Kararı Aldı!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından birçok ülke Rusya’ya farklı şekillerde engel olmaya çalışıyor. Bunların başında da ekonomik yaptırımlar yer alıyor. Bu konuda yapılan hamleler arasına son olarak Renault firması eklendi. Fransız otomobil üreticisi Moskova’da bulunan otomobil fabrikasının bir süreliğine ara verdiğini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Renault Moskova’da Bulunan Fabrikasını Savaş Nedeniyle Kapatma Kararı Aldı!

Bu konuda firma tarafından yapılan açıklamada lojistik konusunda yaşanacak sıkıntıların gösterildiği aktarıldı. Yapılan açıklama içerisinde hammadde sıkıntısının yaşandığı ve bunun da araç üretimine olumsuz etkilediği aktarıldı. Tabi bunun savaş ile aynı döneme gelmesini manidar olarak karşıladı.

1 Haftalık bir Fabrika Üretim Durdurma Kararı Alındı

Renault tarafından yapılan açıklamada bu kapatmanın lojistik sebebiyle yaşandığı aktarıldı. Bu durdurmanın sadece 1 haftalık olduğu da açıklandı. 28 Şubat ile 5 Mart tarihleri arasında yapılan bu kapatmanın ciddi bir üretim durdurması olmayacağı da açıklandı.

Firma öne sürdüğü sebepler arasında transit ülkelerde artan sınır kontrolleri ve bununla gelen tedarik zincirinde ki azalmalar sebebiyle endişe duyduğunu belirterek bu konuda bir karar aldığını açıkladı.

renault-moskovadaki-fabrikasini-durdurdu-1645811212-4717-1.jpg

Alınan bu kararın ardından Rusya’da otomobil piyasasının nasıl etkileneceği de merak edilmeye başlandı. Bunun savaşın etkilerinden birisi olarak kabul edildiği açıklansa da aslında savaş sebebiyle bunun bir yaptırım olarak alındığı da konuşuluyor. Fransız üreticisi ayrıca üretimi devam ettirmek için alternatif yöntemler aradığı da konuşuluyor.

Renault ayrıca, Rusya’nın en büyük otomotiv üreticisi olan Avtovaz’ın da gelecek günlerde tedarik sıkıntısı nedeniyle üretime ara vereceği de konuşuluyor. Bu iki durumun çok uzun sürmesi piyasanın en azından Rusya’da allak bullak olacağı anlamını da taşıyor.

Bu kararın aslında bir tepki olarak alınmadığı, gerçekten savaşın etkilerinden birisi olarak tedarik zincirinin adeta durma noktasına gelmesinden dolayı yaşandığı da aktarılıyor. Eğer bu zincir için alternatif bir yol bulunmasa uzun vadede bunun daha bir soruna dönüşeceği de aktarılıyor.

Keşfet