Putin Ekonomi Kurmaylarını Topladı! Batı Resmen Rus Ekonomisini Kıskaca Aldı!

Putin, Rusya Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası'ndan yedi üst düzey yetkiliyle bir araya gelirken, Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya yaptırımlar yürürlükteydi. Merak ettiğiniz tüm detaylar en ince ayrıntılarıyla haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Putin Ekonomi Kurmaylarını Topladı! Batı Resmen Rus Ekonomisini Kıskaca Aldı!

Toplantıdaki yetkililerin yüz ifadeleri, yaptırımlar sonucunda Rus para biriminin değerinin %20'sini kaybettiği bir günde dikkat çekti. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin beşinci gününde çatışmalar devam ederken, başta Batı dünyası olmak üzere hükümetler peş peşe yeni yaptırımlar açıklıyor. Son olarak, Rusya SWIFT sisteminden atıldıktan ve para birimi %20 değer kaybettikten sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ekonomi kurmaylarını acil bir toplantı için topladı.

Kremlin’in sözcüsü açıklama yaptı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, "Putin, Batı'nın yaptırım kararlarının ardından ülkedeki ekonomik durumu bugün ekonomi kurmaylarıyla görüşecek" dedi. Ayrıca Peskov, "Bugün Putin ekonomik meseleleri ele alacak. Ekonomik gerçeklik dramatik bir şekilde değişti. Sonuç olarak, Başbakan Mihail Mişustin ve Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov'un yanı sıra Maliye Bakanı Anton Siluanov, Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Sberbank Üst Yöneticisi German Gref davet edilecek." diye konuştu.

650x344-rus-ekonomisi-ikinci-ceyrekte-yuzde-85-kuculdu-1597164293615.jpg

Putin faiz oranının aynı kalmasını istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonominin durumunu gözden geçirmek için yönetim üyeleri ve ekonomi yetkilileriyle bir araya geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Ekonomik konularda yapılan toplantıda Başkan Putin, %20'ye yükseltilen faiz oranının bu seviyede kalması için talimat verdi" dedi.

Putin yüksek alarma geçiş talimatı verdi

Avrupa Birliği ayrıca tüm hava sahasının Rus uçaklarına kapatılacağını ve Ukrayna'ya 450 milyon avroluk askeri yardım teklif edeceğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu gelişmelerin ardından ülkesinin nükleer caydırıcı güçlerinin yüksek alarma geçirilmesi talimatını verdi. Öte yandan bu hamle Pentagon tarafından "yanlış hesaplama potansiyelini ve gerginliği artıran bir adım" olarak değerlendirildi. Rusya ve Ukrayna'dan yetkililer Belarus-Ukrayna sınırında buluşmak için anlaştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ise müzakerelerin sonuç vermesini beklemiyor. Ayrıca Almanya Başbakanı Olaf Scholz, savunma harcamalarını GSYİH'nin %2'sine indirerek ve 100 milyar avroluk bir savunma fonu kurarak büyük bir politika değişikliği önerdi.

Keşfet