O Yaşı Dolduranlar Anında E-Devlet'ten Başvuru Yapıyor, Sorgusuz Sualsiz Maaşa Bağlanıyor

Genel itibariyle yaşlılık aylığı, 65 yaş aylığı ile karıştırılan bir husustur.

Yayınlanma:
Güncelleme:
O Yaşı Dolduranlar Anında E-Devlet'ten Başvuru Yapıyor, Sorgusuz Sualsiz Maaşa Bağlanıyor

O Yaşı Dolduranlar Anında E-Devlet'ten Başvuru Yapıyor, Sorgusuz Sualsiz Maaşa Bağlanıyor. Genel itibariyle yaşlılık aylığı, 65 yaş aylığı ile karıştırılan bir husustur. Yaşlılık aylığı olarak baktığımızda yaşın ilerlemesine paralel bir şekilde meydana gelen iş gücü kaybı ile bu sebepler doğrultusunda hayatını devam ettirmek amacıyla ihtiyaç duyduğu geliri elde edemeyen, emeklilik açısından gerekli prim günü ile sigortalılık süresi ve yaş şartlarını yerine getirememiş, sigortalı vatandaşlara verilen 1 aylık çeşididir. Sigortalılık başlangıç zamanı ile diğer şartları tamamladığı tarihe bağlı bir şekilde Normal emeklilik kriterlerinden farklı bir biçimde emekli olunabilir. 65 yaş aylığı, yalnızca 65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara ödenen, hane içinde başı gelirim asgari ücretin 1/3’ünden az olması gibi durumlarda alınan bir destektir.

Kimler Yaşlılık Aylığı Alabilir?

Yaşın ilerlemesine bağlı bir şekilde meydana gelen iş gücü kaybına uğramış ve belirli şartları yerine getirmiş olan sigortalı vatandaşlar, yaşlılık aylığı almaya hak kazanıyor.

nakit-destek-odemesi-002.jpg

Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki 1998 senesinde kadınlarda 18 ve erkeklerde ise 23 yıl boyunca sigortalılık süresi dolmuş vatandaşlar 5.000 prim gün sayısını dolu durduklarında kadınlar 50 ve erkekler ise 55 yaşında emekli olabiliyordu.

Sigortalılık başlangıcı yaşlılık aylığı için en önemli kriter

Genel itibariyle bakıldığında sigortalılık durumunun başladığı tarih 15 ile 25 yıl sigortalılık süresinin doldurulduğu tarih ile ödenmiş prim gün sayısı hangi yaş aralığında yaşlılık aylığı alabileceğinizi açıklıyor.

Keşfet