O Rahatsızlıkları Olanlar SGK'ya Dilekçe Vererek 10 Yılda Emekli Olabiliyor! Emeklilik İçin Bu Son Şans!

Bugün sizler için malulen emekliliğin tam olarak ne olduğunu anlatmaya çalışacağız. Hadi hep birlikte başlayalım bakalım...

Yayınlanma:
Güncelleme:
O Rahatsızlıkları Olanlar SGK'ya Dilekçe Vererek 10 Yılda Emekli Olabiliyor! Emeklilik İçin Bu Son Şans!

Sosyal güvenlik kurumunun pek çok erken emeklilik yöntemi bulunmaktadır. Bunlar arasında genel itibariyle malulen emeklilik vatandaşların son dönemlerde en çok araştırdıkları emeklilik çeşitleri arasında yer alıyor. Malulen emeklilik aracılığı ile iş kazası geçirmiş veya meslek hastalığına yakalanmış kişiler anında emekli bir şekilde mağduriyetleri giderilmiş oluyor. Bugün sizler için malulen emekliliğin tam olarak ne olduğunu anlatmaya çalışacağız. Hadi hep birlikte başlayalım bakalım...

Malulen emeklilik ne demek?

Malulen emeklilik, genel itibariyle işinin başında için kaza geçirmiş veya bulunduğu çalışma koşulları sebebiyle hastalık geçiren vatandaşların daha erken emekli olmasını sağlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanan bir koruyucu haktır. Buradaki hedef ise iş gücünü kaybetmiş vatandaşları erken emeklilik sunmak suretiyle onların yaşamlarını kolay bir hale dönüştürmektir.

Malülen Emekli Olabilmek İçin Hangi Şartları Taşımak Gerekir?

nakit-destek-odemesi.jpg

  • Malulen emekli olabilmek amacıyla vatandaşların tam teşekküllü bir kamu sağlık kuruluşundan en az %40 oranında bir engel raporu alması gerekir. Diğer taraftan bu raporda aynı zamanda "çalışamaz" ibaresinin bulunması gerekir. Böylece iş kaybı kanıtlanmış olacak.
  • %40 ile %49 arasında engel durumu bulunan vatandaşlar 18 senelik filmlerinin ödenmesinin hemen akabinde otomatik bir şekilde malulen emekli olabiliyor. %50 ve %59 arasında engel durumu bulunan vatandaşlar ise 16 yıl boyunca çalıştıktan sonra prim günü ödedikten sonra emekliliğe hak kazanıyor. Yüzde 60 ve üzerinde engel durumu bulunan vatandaşlar ise 10 yıl sigortalı bir şekilde çalıştıktan sonra emekli olabilir.

Keşfet