Nisan Ayında Dış Ticaret Açığı Yüzde 98'e Çıktı

Nisan ayında ihracat yüzde 24,6 artarak 23,4 milyar ABD dolarına ithalat ise yüzde 34,9 artarak 29,5 milyar ABD dolarına ulaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Nisan Ayında Dış Ticaret Açığı Yüzde 98'e Çıktı

Nisan ayında ihracat yüzde 24,6 artarak 23,4 milyar ABD dolarına ithalat ise yüzde 34,9 artarak 29,5 milyar ABD dolarına ulaştı. Dış ticaret açığı da böylelikle geçen senenin aynı ayına göre yüzde 98 yükselerek 6,1 milyar ABD doları oldu. Nisan ayında Türkiye'nin Rusya Cumhuriyeti'nden ithalatı yüzde 150 artarak beş buçuk milyar ABD dolarına yükseldi. Ticaret Bakanı Nisan ayında bütün vakitlerin en yüksek aylık ihracat sayısına ulaşıldığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı Nisan ayı dış ticaret verilerini belirtti. Buna göre ihracat nisan ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 24,6 yükselişle yirmi üç milyar üç yüz altmış dört milyon ABD dolarına, ithalat ise yüzde 34,9 yükselişle yirmi dokuz milyar dört yüz atmış altı milyon ABD dolarına yükseldi.

Bu gelişmelerin sonucu olarak Nisan ayında dış ticaret açığı geçen senenin aynı ayına göre yüzde 98,1 artarak altı milyar yüz iki milyon ABD dolarına çıktı. Böylelikle senenin ilk dört ayında ülkemizin ihracatı geçen senenin aynı devrine kıyasla yüzde 21,7 artarak seksen üç milyar beş yüz atmış beş milyon ABD dolarına ulaştı. Bu devrede ithalatı ise yüzde 40,1 artarak yüz on altı milyar yetmiş üç milyon ABD dolarına çıktı. Dış ticaret açığı da böylelikle yüzde 129,7'lik artışla otuz iki milyar beş yüz milyon ABD dolarını buldu.

Amerika Birleşik Devletleri'ne İhracat Yüzde 50 Arttı

3-banka-bu-gun-pes-pese-ilan-etti-borclulara-45-bin-tllik-odeme-aninda-yapilacak.jpg

Nisan ayında Türkiye'nin en çok ihracat yapmış olduğu ülkeler sırayla iki milyar Amerikan dolarıyla Almanya, bir milyar yedi yüz yetmiş altı milyon Amerikan dolarıyla Amerika Birleşik Devletleri ve bir milyar yüz atmış yedi milyon Amerikan dolarıyla İngiltere oldu. Almanya Devletine ihracat yüzde 21 artarken, yükseliş oranı Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzde 50, İngiltere'de ise yüzde 124 olarak kaydedildi.

Rusya Cumhuriyeti'nden İthalat Katlandı

Nisan ayında en çok ithalat yapılan ülkeler ise beş milyar beş yüz dört milyon Amerikan dolarıyla Rusya Devleti, üç milyar iki yüz doksan dört milyon Amerikan dolarıyla Çin ve üç milyar iki yüz doksan dört milyon Amerikan dolarıyla Almanya Devleti olarak sıralandı. Türkiye'nin Rusya Cumhuriyeti'nden ithalatı yüzde 151,9 artarken, Çin'deki yükseliş yüzde 37,3 oldu. Almanya2dan ithalat ise yüzde 5,6 düştü.

En Yüksek Aylık İhracat

Ticaret Bakanlığı tarafından geride bırakmış olduğumuz Nisan ayında ihracatımız geçmiş olduğumuz senenin aynı ayına göre yüzde 24,6 yükselişle 23,4 milyar ABD doları olmuş olmaktadır. Bu sayı, bütün vakitlerin en yüksek aylık ihracat sayısıdır. 2022 senesinin ilk 3 ayında da en yüksek aylık sayıları açıklamıştık. Böylece yükseliş serimiz devam etmiştir. Öte yandan, 29 Nisan'da gerçekleştirilen bir milyar 956 milyon ABD dolarlık ihracat, Cumhuriyet tarihinde sadece bir günde yapılan en yüksek ihracat olması bakımından son derece kıymetlidir.

Keşfet