Ne Kadar Hizmetim Var? Ne Zaman emekli Olabilirim? Hizmetim Yeterli Mi?

Ne Kadar Hizmetim Var? Ne Zaman emekli Olabilirim? Hizmetim Yeterli Mi? Cevabı Haberimizde

Yayınlanma:
Güncelleme:
Ne Kadar Hizmetim Var? Ne Zaman emekli Olabilirim? Hizmetim Yeterli Mi?

Ne Kadar Hizmetim Var? Ne Zaman emekli Olabilirim? Hizmetim Yeterli Mi? Cevabı Haberimizde. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyordu bu haber. Emekliler başta olmak üzere emeklilikte yaşa takılanlar ile engelli ve dur ile yetim aylığı alan bütün vatandaşların merak ettiği çift maaş almanın mümkün olup olmadığı son zamanlarda tartışıyordu. Peki koşullar ne?

Ekonomistlere yöneltilen bazı sorular aslında gündemi belirliyor. Bu nedenle başta emeklilikte yaşa takılanlar konusu olmak üzere emekli vatandaşların temmuz ayı içerisinde alacakları aylık zamları ile asgari ücrete ekstradan zam yapılıp yapılmayacağı gibi pek çok hususa vatandaşların ekonomiklere sorduğu sorulara gelen cevaplarda öğrenebiliriz.

Soru: Merhabalar hocam güzel açıklamalı yazılarımızı takip etmekteyiz. Aşağıda konu ile ilgili bir açıklamanızı bekliyorum. Bağ-kur mükellefi olan bir vatandaş, bir başka işyerinde sigortalı bir şekilde çalışmaya başladığında bağ-kur hizmeti hemen kesiliyor. Sigorta hizmeti bu esnada başlıyor. Üstünlük kuralı gereği bu böyle oluyor. Böyle bir durumda sigortalı bir şekilde çalışan vatandaşını koşulları tamamladığında işsizlik maaşı alma hakkı meydana gelir mi? BAĞ-KUR’u aynı tarihte sonlanmış ise eğer bu konu ile ilgili bir açıklama yapmanızı bekler saygılarımızı sunarım.

maas-1-kredi.jpg

Cevap: Merhaba, güzel düşünceleriniz için öncelikle sizlere teşekkür ediyorum. Ticari faaliyeti sürdürülen sigortalı bir şekilde çalışan vatandaşın işsizlik ödeneği alacak biçimde sonlanması durumunda işsizlik ödeneği kendisine bağlanmaz. Eğer ki bağlanmış ise de otomatik bir şekilde bir ay sonra durdurulur. Bunun sebebi ise işten ayrıldıktan hemen sonra 1 ay sonrasında otomatik bir şekilde BAĞ-KUR tescil işlemlerine düşer ve böylece kişi, sigortalı bir şekilde çalışırken komple ticari faaliyetlerini sonlandırması ile işyeri varsa eğer devretmesi gerekecektir ve böylece ticaret sicilinden de kaydını düşünmesi gerekir.

Soru: Merhabalar efendim. 1 Ekim 1968 tarihinde dünyaya geldiğim. Emekli olduğum tarih ise 1 Kasım 2018 tarihi olarak kayıtlara geçmiştir. Aylık bağlama oranları 2000 senesi öncesinde 63.75 ve çalışma günü ise 1180,2000-2008/10 arası 53.00 çalışma gün 2.647, bu bende hesaplama hatası olduğu ve daha da düşük bir maaş aldığım kuşkusunu meydana getirmektedir. Bu konu ile ilgili beni aydınlatma uzu İstiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Merhaba! Sizin tarafınızda ne kadar aylık bağlandığını açıklamadınız. 6945 gün ile emekli olmuşsunuz totalde. Yapmış olduğunuz hizmetlerin büyük bir bölümü 2008 sonrası sana ait. Eğer 2999 ve 2000 senesi öncesinde hizmetleriniz yüksekten ödenmiş ise o zaman itiraz etme de haklı olacaksınız. Dilekçe ile kuruma müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve yeniden aylık hesabı yaptırabilirsiniz. Fakat bu dönemlere yönelik hizmet bildirimleriniz düşük ise eğer bağlanan ağırlık da düşük olacaktır. Bilgilerinize, Teşekkürler iyi günler

Keşfet