Merkez Bankası Faizi %14’te Sabit Tuttuğunu Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) %14'lük politika faizini korudu. Para Politikası Kurulu (PPK) metninde, enerji fiyatlarındaki artışın cari denge için tehlike oluşturduğunu belirterek, "Cari dengenin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi fiyat istikrarı için çok önemli" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Merkez Bankası Faizi %14’te Sabit Tuttuğunu Açıkladı!

Kurul, “amacına uygun büyüme hızı ve erişilebilir finansal kaynakları karşıladığı görülen uzun vadeli Türk Lirası yatırım kredileri başta olmak üzere kredilerin finansal istikrarda kilit rol oynayacağına inanmaktadır” diye ekledi. Detaylar haberimizde…

0x0-1647497256230.jpg

Rusya Ukrayna savaşı da es geçilmedi

Devam etmekte olan Rusya Ukrayna savaşına da değinilen yazıda, "Son dönemde enflasyondaki yükselişte; sıcak çatışma ortamının neden olduğu enerji maliyet artışları, ekonomik temellerden uzak fiyat oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar, arzdaki aksama gibi arz yönlü faktörler ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır" denildi.

TCMB'nin metni

TCMB’nin ilgili metninde, “Çatışmalara dönüşen jeopolitik risklerin yanı sıra pandemideki çeşitlilik, küresel ve bölgesel ekonomik aktiviteye yönelik aşağı yönlü riskleri canlı tutarak belirsizliği artırıyor” dedi. Devamında ise, “Küresel talep toparlanıyor, emtia fiyatları yükseliyor ve başta enerji olmak üzere bazı sektörlerde arz limitleri daha belirgin hale geliyor. Küresel ölçekte nakliye giderlerinin yüksekliği üretici ve tüketici fiyatlarında artışa neden olmaktadır. Artan küresel enflasyonun bir sonucu olarak enflasyon beklentileri ve dünya finansal piyasaları aktif olarak takip edilmektedir. Gelişmiş ülke merkez bankaları ise artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu sonucu yükselen enflasyonun da sorumlusudur. Bu ortamda, gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarından gelen para politikası iletişimleri, farklı ülkelerdeki ekonomik aktivite, işgücü piyasaları ve enflasyon beklentilerine ilişkin görünüme göre değişmektedir. Merkez bankaları, destekleyici para politikalarını sürdürdüler ve varlık satın alma programlarını da kısıyorlar” denildi.

merkez-bankasi-faiz-ekonomi-1699988-2.jpg

Cari denge fiyat istikrarı için kritik öneme sahip

Bölgesel farklılıklar ortaya çıksa da, kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler, dış talebin iyi etkisiyle yurt içi ekonomik aktivitenin güçlü kalmaya devam ettiğini göstermektedir. Sürdürülebilir bileşenlerin payı iyileşirken, artan enerji fiyatlarının cari dengede yarattığı tehlikeler sürekli izlenmektedir. Fiyat istikrarının sağlanabilmesi için cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi gerekmektedir. Kurul, başta uzun vadeli Türk lirası yatırım kredileri olmak üzere kredi büyüme hızının ve sağlanan finansman kaynaklarının ekonomik aktivite ile amaçlarına uygun şekilde eşleştirilmesinin finansal istikrar açısından kritik önem taşıyacağını belirledi.

Keşfet