Küresel Piyasalar Tepetaklak Oldu! Putin Geri Adım Atmıyor!

Ekonomik anlamda zor bir süreç geçiren dünya küresel piyasaları son olarak Rusya ile Ukrayna arasında ki gerginlik ile tam anlamıyla kaos ortamına doğru sürükleniyor. Putin tarafından yapılan açıklama ile Misk Anlaşmasının dışına çıkıldı ve Ukrayna’nın doğusunda yer alan Luhansk ve Donetsk bölgesinde yer alan ayrılıkçıların tanındığı açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Küresel Piyasalar Tepetaklak Oldu! Putin Geri Adım Atmıyor!

Bu da otomatik olarak küresel piyasalarda Ukrayna- Rusya savaşı beklentisinin tavan yapmasına neden oldu. Bu durum özellikle küresel borsalarda ve vadeli işlem piyasalarında çok ciddi düşüşlere neden oldu. Asya ve ABD borsalarında bu durum %2’lik düşüşler yaşanmasına dikkat çekti.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Güven Sağlıyor

Küresel ekonomilerin böyle dalgalı bir süreç yaşadığı günümüzde yıl başında duyurulan ve her geçen gün talebin arttığı Kur Korumalı TV mevduat hesaplarının güven verdiği açıklandı. Bu sistem devreye girdiği andan itibaren Dolar/TL kuru 2022 yılında 13,20 ile 13,80 TL arasında sürekli oynuyor. Bu da ekonomi açısından uzun vadede olumlu bir durum olarak kabul ediliyor. Şu ana kadar KKM’ye 7 milyar TL’lik bir yatırım girişi olduğu açıklandı.

Krizin patlak vermesi ile birlikte yatırımcılar tercihlerini güvenli limanlardan yana kullanıyor. Altın bu konuda ilk tercih noktası olarak görülüyor. FED kararlarına göre altın fiyatları bir seyir izlerken bu durum sebebiyle altına olan ilginin artması bekleniyor. Ons altın 1900 dolar seviyesini aşması ilerleyeceği anlamını da beraberinde getiriyor.

Rusya – Ukrayna Krizi Nasıl Sonlanacak!

Son açıklamalar ile Putin’in geri adım atmayacağı ve hatta daha fazlasını da isteyebileceği düşünülüyor. ABD ve Avrupa’dan bu adımın yanlış olduğuna dair birçok açıklama gelse de Rusya’nın şuan için bir geri adım atması söz konusu olarak görülmüyor.

Herhangi bir çatışmanın şuan için yaşanmaması olumlu olarak kabul edilse de askeri ilerlemenin devam etmesi halinde bu durumun daha ciddi boyutları olabileceği biliniyor. Şuan için bu kriz seviyesini koruyor. Ama bu gidişle daha ciddi küresel sorunları beraberinde getirme olasılığı da bulunuyor.

Keşfet