Kredilerde Yeni Döneme Giriliyor! Net Olarak 1 Yıl Garanti!

Tüketici ve konut kredileri ile taksitli satışta yeni bir dönem başlayacak. Şart sağlandığı takdirde, kredi borcunun tamamını erken kapatan müşteri, iade edilen kredi tahsis ücretini geri alacak. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kredilerde Yeni Döneme Giriliyor! Net Olarak 1 Yıl Garanti!

Konut kredisi için sigortasız kredi kullandırılacak. Dönem mülk, paylı mülkiyet ve hisseli gayrimenkul satışı gibi isimlerle devre tatil tatilleri de düzenlemeye tabi olacaktır. AK Parti'den tüketiciyi korumak için tedbir önerisi geldi. Yenilenen ürünler bir yıl garantili olacak ve bakanlık onaylı yenileme merkezleri hizmete sunulacak.

Tüketici kredilerinde yeni dönem başlıyor

Tüketici kredisi ile yapılan taksitli satışlarda tüketicinin borcunu temerrüde düşürmesi halinde, kalan borcun tamamı yerine sözleşmedeki tutar üzerinden tüketici lehine bir düzenleme yapılacağı öngörülmüştür. Ayrıca tüketici kredisi satışından vazgeçilmesi durumunda kredi borcunun tamamını erken kapatan tüketici kredi tahsis ücretini geri alabilecektir.

Konut kredisi

Konut kredisi için sigortasız kredi de kullandırılacak. Konut kredisi sigortası ancak borcun geri ödenmesini sağlamak için bir tür teminat olarak kullanılabilir hale gelecek. Konuk kredisi çeken tüketiciler, düşük faiz oranı karşılığında ihtiyaç duymadıkları ek finansal ürünleri satın almak zorunda kalmayacaklar. Ön ödemeli konut projelerinde sözleşmede belirtilen konut teslim tarihine uyulması istenecektir. Büyük ölçekli projelerin tamamlanması genellikle uzun zaman aldığından, ön ödemeli projeler için maksimum konut teslim süresi 36 aydan 48 aya çıkarılacaktır.

Düzenleme ile birlikte dönem mülk, paylı mülkiyet, hisseli gayrimenkul satışı gibi isimlerle devre tatil sözleşmeleri kat mülkiyeti sınırları içinde ancak devremülk sözleşmesi ile yapılabilecek. Doğrudan bir şirket ortaklığı veya bir dernek vakfına üyelik yoluyla devre tatil hakkı sağlamak ise yasaklanacak. Hak sahibi olmayanlar, devremülk veya devre tatil satamayacaklar. Devre tatillerde cayma hakkının kapsamının etkin kullanıma imkan verecek şekilde artırılacak ve hakkın kullanılmasını engelleyecek herhangi bir borçlandırma olmayacak.

Net olarak 1 yıl garanti verilecek

Yenilendikten sonra satılan cep telefonu, bilgisayar gibi ürünlerde yapılan iyileştirmelerle yenilenen cihazlara bir yıl garanti verilecek ve yenileme merkezleri bakanlık onaylı olacak. Yetkili servis olmayan dükkanlar özel servis ismiyle devam edecek. Garanti süresi dolduktan sonra yedek parça eksikliği gibi sebeplerle satış sonrası hizmet alamayan müşteriler, Ömür boyu satış sonrası hizmet ilkesi kapsamında tazminat talebinde bulunabilecekler.

Kaynak: posta.com.tr

Keşfet