Kredi Borcunuz Varsa Bu Habere Dikkat! Bireysel Tüketici Kredilerinde O Oranlar Her Geçen Gün Artmaya Devam Ediyor

Bireysel tüketici kredisi taksit ödemeleri vatandaşları zorlamaya devam ediyor. Bireysel kredilerde %21 oranında bir artış ortaya çıkarak 1 trilyon 65 milyar TL’ye çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Kredi Borcunuz Varsa Bu Habere Dikkat! Bireysel Tüketici Kredilerinde O Oranlar Her Geçen Gün Artmaya Devam Ediyor

Kredi Borcunuz Varsa Bu Habere Dikkat! Bireysel Tüketici Kredilerinde O Oranlar Her Geçen Gün Artmaya Devam Ediyor. Bireysel tüketici kredisi taksit ödemeleri vatandaşları zorlamaya devam ediyor. Bireysel kredilerde %21 oranında bir artış ortaya çıkarak 1 trilyon 65 milyar TL’ye çıktı. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu verilerine göre tahsili gecikmiş oran ise ihtiyaç kredilerinde bir sene içerisinde %48.3 oranında artış gösterdi. Bu artışın sebebi ise genel itibari ile yüksek enflasyon rakamlarının ortaya çıkması ile Türk lirasındaki değer kaybı olarak gösteriyor.

Türkiye bankalar birliği'nin geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde açıklamış olduğu rakamlara göre ihtiyaç kredisi 478. 2 milyar liraya kadar çıktı. Geçtiğimiz sene Şubat ayı içerisinde bu rakam 403.6 milyar lira seviyesindeydi. Sadece bir yıl içerisinde rakamı ne kadar arttığı gözler önüne seriliyor. Bir sene içerisinde ihtiyaç kredisi miktarı yüzde 18.4 oranında artış gösterdi. Tasfiye olunacak alacaklar ise genel itibari ile Şubat 2022 senesi içerisinde girme müdür 670 milyon TL'ye çıktı.

nakit-destek-odemesi.jpg

Bankacılık denetleme ve düzenleme kurumunun takipe atılacak alacak süresi içerisinde bankalara sağlamış olduğu esnekliğin sona ermesi yanı sıra bu artışlar yüksek enflasyon ile Türk lirasının değer kaybı ile alım gücü gerileyen tüketicilerin borçlarını ödeyememeleri etkili olan unsurlar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra aynı zamanda 50.000 TL'nin üzerinde Tüketici kredilerinde vade nin 36 aylık vade seçeneğinde 24 aylık vade seçeneği düşürülmesiyle yükselen aylık ödemelerde tüketicileri ağır bir yük oluşturdu.

Keşfet