İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Günümüzde para transferi sıkça tercih edilen bir yöntemdir. İş Bankası EFT iptali nasıl yapılır? Sorusunu merak edenler yazıyı okuyabilirler.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

İş Bankası EFT iptali nasıl yapılır? EFT yapıldığı takdirde karşı tarafa aktarılması halen gerçekleşmemiş ve para transfer aşamasında ise, paranızı geri almanız mümkün olmaktadır. Tam transfer aşamasında ise, bankamızla irtibata geçebilir ve gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Nedir?

EFT farklı iki banka arasında yapılan para transferi işlemidir. Havale ise aynı iki banka üzerinden para gönderme işleminin genel adıdır. EFT işleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için, alıcı adı ve IBAN bilgisinin eksiksiz girilmesi gerekir. IBAN numarası 26 haneden oluşur. Hatalı yatırım nedeniyle EFT iptalini talep edebilirsiniz.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT iptali farklı nedenlerden dolayı talep edilebiliyor. En çok kullanılmasının nedeni ise farklı kişiye hesap transferinin gerçekleştirilmesidir. İnternet üzerinde bir çok kişi EFT iptali yapmak istiyorum yazısını arıyor. EFT yaptığınız banka ile irtibata geçerek iptal talebinizi iletebilirsiniz. Transfer işlemi henüz tamamlanmaması durumunda çok daha hızlı geri dönüşler alabilirsiniz. Ancak para karşı tarafa iletilmesi durumunda transfer yapılan banka ile iletişim kurmanız gerekir.

Yanlış kişiye EFT gönderdiğiniz zaman hızlı bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Aksi durumda para karşı tarafın hesabına geçecektir. EFT işleminin iptali bu durumda daha da zor hale gelebiliyor. Transfer işlemlerinden sonra süreç biraz daha uzayabiliyor. Bu durumda EFT iptal işlem talebi açılır ve konu diğer bankaya iletilir. Onaylanması durumunda iptal işlemi gerçekleştirilir. İşlemleri hızlandırmak için karşı bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İşleminin İptali

Kendi hesabınızdan EFT işleminizi yaptınız ve ancak yanlış tarafa para gönderdiğinizi fark ettiyseniz iptal hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak EFT iptal talebi açtırmanız gerekiyor. Gerçekleştirilen EFT işlemi bankanın sistemine geçmediyse paranız iade edilecektir. Fakat para karşı bankanın hesabına aktarıldıysa diğer banka ile iletişime geçmelisiniz.

EFT Saatleri Dışında Yapılan EFT İşleminin İptali

EFT saatleri dışında para transferi gerçekleştirdiyseniz EFT işlemi daha kolay iptal edilir. Bunun için İptal talebinde bulunmak için bankanın mobil uygulamasını ya da internet bankacılığını kullanabilirsiniz. EFT işlemlerine giriş yaptıktan bu bölümden para transferini iptal edebilirsiniz. Uygulama üzerinde EFT işlemi gözükmüyorsa bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

İş Bankası EFT İşlemi

İş bankası EFT işlemini nasıl kolayca yaparım diye merak ediyorsanız bu işlemi farklı yollar kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. EFT konusunda yapmanız gereken en önemli şey hızlı davranmak olacaktır. Ne kadar hızlı davranırsanız EFT işlemi iptal etme olasılığınız da o derece hızlı ve kolayca gerçekleşmiş olacaktır. Göndermiş olduğunuz transfer işlemi gerçekleşmemiş ve hala devam ediyorsa bizleri aradığınız takdirde anında yardımcı olmakta ve işleminizi iptal etmekteyiz. Ancak transfer işleminiz gerçekleşmiş ve karşı taraf tutarı çekmişse bu durumda iptal durumu zor olabilmektedir. Tutar çekilmiş ise artık işlemin iptali alıcı inisiyatifine bağlı olmaktadır.

Müşteri Hizmetlerinden EFT İptali

EFT iptal işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ve İş Bankası müşteri hizmetleri numarasına bağlanmak istiyorsanız 0850 724 07 24 veya 444 02 02 numaralı hatlardan bizimle irtibata geçebilir ve EFT iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeniz tutarın karşı tarafa aktarılmamış olması halinde kolayca gerçekleştirilir. Ancak para transfer işlemi gerçekleşmiş ise, bu durumda transfer yapılmış olan banka ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Eğer tutar hesap sahibi tarafından çekilmemiş ise EFT iptali işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Keşfet