İş arayan vatandaşlara Müjdeli Haber İŞKUR'dan geldi! 4.250 TL ödeme alacaksınız

Bugün sizler için İŞKUR tarafından sunulan TYP konusu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapacağız.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İş arayan vatandaşlara Müjdeli Haber İŞKUR'dan geldi! 4.250 TL ödeme alacaksınız

İş arayan vatandaşlara Müjdeli Haber İŞKUR'dan geldi! 4.250 TL ödeme alacaksınız! İşsizlik problemi yaşayan yurttaşlara Müjdeli Haber İŞKUR tarafından geldi. Buna göre TYP başvuruları an itibariyle başladı. Bugün sizler için İŞKUR tarafından sunulan TYP konusu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapacağız.

İŞKUR TYP Nedir?

Pek çok yeni iş modeli ile karşımıza çıkmakta olan İŞKUR, işsizliğe savaş açmaya devam ediyor. İŞKUR tarafından işsiz vatandaşlar açısından sunulan programlardan biri ise toplum yararına programlar yani diğer ismi ile TYP olmaktadır. İşsizliğin yoğun bir şekilde yaşandığı dönemlerde ya da yerlerde doğrudan yahut yüklenici eli ile toplum faydasını bir iş veya hizmetin gerçekleştirilmesine yönelik yapılan iş ve işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

TYP sistemi ile çalışan kişiler 9 ay boyunca aylık almaktadır. Daha öncesinde çalışma alışkanlığı kazanmamış ve 35 yaş üzeri kişilere öncelik sağlayan TYP uygulamasında eski mahkumlar başta olmak üzere kadınlar ile engelli vatandaşlar öncelik alıyor. TYP uygulamasında günde 9 saat ve haftanın 5 günü çalışıyorsunuz böylece bir asgari ücret kadar maaş alıyorsunuz.

0-79kredi.jpg

TYP başvuru koşulları nelerdir?

TYP uygulamasının müracaat koşulları genel itibari ile uçkuru İŞKUR resmi internet sayfası ile resmi sosyal medya hesapları üzerinden açıklanmaktadır. Buna göre TYP uygulamasından faydalanmak isteyen bir vatandaşın öncelikli olarak İŞKUR'a işsiz bir şekilde kaydının yapılmış olması gerekir, 18 yaşından büyük olması gerekir, Açıköğretim Fakültesi ya da Açık Öğretim Lisesi hariç olmak üzere öğrenci olmaması gerekir, hane içindeki gelirin net asgari ücretten 1,5 kat fazla olması gerekir.

Keşfet