İnternetten Vergi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden vergi borçlandırması nasıl yapılır sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor internetten vergi borç yapılandırması nasıl yapılır? Sorusunu ele alıyoruz.

Yayınlanma:
Güncelleme:
İnternetten Vergi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

İnternetten vergi borç yapılandırılması nasıl yapılır? Sorusuna bakacak olursak Gelir İdaresi Başkanlığı, İnteraktif Vergi Dairesi tarafından kolay bir şekilde yapılabiliyor burada aynı zamanda 7256 sayılı kanun ile beraber vergi borçlandırılması da kolay bir şekilde yapılıyor. Birçok alanda 18 taksit olarak ele alınan burada aynı zamanda ilk ödemelerde de taksit süresi boyunca da ele alınan borcun tamamı ödendiği zaman yüzde doksan olmak üzere indirim yapılıyor.

İnternet Üzerinden Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

İnteraktif Vergi Dairesi tarafından belirlenen vergi borç yapılandırılması için resmî internet sayfası üzerinden öncelikle giriş yapınız. Burada aynı zamanda T.C. Kimlik numarası başta olmak üzere aynı zamanda şifreniz ile beraber sisteme giriş yapınız.

Eğer sistem üzerinden kaydınız yoksa burada “e-Devlet şifresi ile giriş” bölümüne giriş yapınız burada aynı zamanda T.C. Kimlik No ve e-Devlet şifrenizle de giriş yaparak interaktif vergi dairesi üzerine de giriş yapabilirsiniz.

Karşınıza gelen sekmenin sol yanında en alt tarafta görülen ve burada 'Yapılandırma işlemleri' bölümüne giriş yapın. Burada aynı zamanda bir sonraki adım da olmak üzere '7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri' sekmesine buradan da '7256 Başvuru Formu' üzerine giriş yapınız.

Bu sekmede de aynı zamanda yapılandırmak istediğiniz de borçlar karşımıza çıkacak. Burada aynı zamanda 'Vergi Dairesi Kodu - Adı, Plaka, Borç Tutarı’ sekmesinde de yapılandırmak isteyeceğiniz borçlar da görülecek.

Önce yapmanız gereken T.C. Kimlik No, Vergi Kimlik No, Ad Soyad / Ünvan bölümleri üzerinden otomatik olarak yapabileceksiniz.

Burada ödeme şekli üzerinden 6, 9, 12 ve 18 ay olmak üzere belirleyebilirsiniz. Ödeme şeklini seçme işleminden sonra ise buraya küçük harfler ile beraber istediğiniz ayı yazın ev ve iş yeri adresini girdikten sonra telefon numaranızı seçin. Burada karşınıza çıkan sayfayı kabul ettikten sonra Ön başvurunuz kabul edilerek vergi borç yapılandırılması tamamlanmış olacaktır.

Vergi Borcu Yapılandırmasının Faydaları

Vergi borcu yapılandırması çeşitli zamanlarda borçlulara sağlanan kolaylıklardan biridir. Günümüzde hala ve geçmişte çeşitli zamanlarda kişilere vergi borcu yapılandırması avantajı sunulmuştur. Bu avantaj çerçevesinde nakit sıkıntısı yaşayan ve maddi olarak zor günlerden geçen kişiler borç ödeme konusunda kolay bir yöntem ile karşılaşmaktadırlar. Bu yöntem çerçevesinde kişilerin borçları taksitlendirilerek hem faiz gelmemesi için hem de düzenli ve geniş aralıklı işlem yapılması konusunda fayda sağlamıştır. Vergi yapılandırması avantajını günümüzde pek çok kişi kullanarak ekonomik olarak daha rahat bir şekilde kriz sürecini atlatmaktadırlar.

Yapılandırılan Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi borcu yapılandırması kişilere bir kere olmak suretiyle belirli zaman aralıkları içerisinde tanınmış bir haktır. Kişilerin bu avantajdan faydalandıktan sonra yapılandırmaya göre belirlenen taksit günlerinde mutlaka borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Yapılandırılan vergi borcunun taksitini zamanında ödemeyen kişilerin yapılandırmaları bozulmaktadır.

Buna göre kişinin bir sene içerisinde iki ya da daha fazla taksiti süresinde ya da eksik ödemesi halinde yapılandırma tamamen bozulmaktadır. Yapılanmanın bozulmaması için kişilerin belirlenen takdir zamanlarına dikkat ederek ödemelerini zamanında ve tam olarak yapmaları gerekir. Sene içerisinde bir ya da iki kere geciken ya da eksik olan taksit için inisiyatif kullanılırken bu durumun daha fazla tekrarlanması kişiye yaptırım uygulanmasına yani yapılandırmasının bozulmasına sebep olur. Bu sebeple taksitlerinizi düzenli ve tam olarak ödemeniz gerekir.

Keşfet