İnşaat Malzemelerinden Martta 3,33 Milyar ABD Dolarlık İhracat

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi mart ayı neticelerini belirtti

Yayınlanma:
Güncelleme:
İnşaat Malzemelerinden Martta 3,33 Milyar ABD Dolarlık İhracat

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi mart ayı neticelerini belirtti. Buna göre, üst düzey performansını sürdüren inşaat malzemeleri sanayisi, Rusya Cumhuriyeti-Ukrayna savaşının oluşturduğu yeni şartların getirdiği ilave taleple beraber mart ayında 3,33 milyar ABD dolarına erişti.

Yapı sektörünün dış ticaretteki nabzını tutan raporda, Rusya Cumhuriyeti-Ukrayna savaşının olası etkilerinin önümüzdeki aylarda görüleceği vurgulanırken, birim fiyatlardaki yükselişin ihracata katkı sağlamış olduğu ifade edildi.

İnşaat Malzemelerinde Önlenemeyen Fiyat Artışı

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kurumu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Mart ayı neticeleri belirtildi. Buna göre, üst düzey performansını sürdüren inşaat malzemeleri sanayisi, Rusya Cumhuriyeti-Ukrayna savaşının oluşturduğu yeni şartların getirdiği ilave taleple olmaktadır.

dolar-1.jpg

Yıllık (son 12 aylık) ihracat ise Mart ayı nihayetinde 33 milyar ABD doları aştı ve gene endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 senesinden bu yana bir diğer rekor olarak tarihe geçti. Devam eden savaşının ihracat üstündeki olası etkilerinin önümüzdeki aylarda da görülmesi bekleniyor.

Alt Sektörlerde Artan İhracat Birim Fiyatları Rekorları Destekledi

İnşaat malzemeleri ihracat performansının alt sektörler itibarıyla geçen senenin mart ayına göre kuvvetlendiği görüldü. Değer olarak gerçekleşen yükselişler daha fazla birim fiyatlardaki artıştan kaynaklanırken, miktar olarak ise yükselişlerin yavaşlamaya başladığı izlenmektedir.

Mart ayında sekiz alt ürün grubunun hepsinde ihracat birim fiyatları küresel emtia ve nihai ürün fiyatlarındaki yükselişlerin da etkisiyle geçen seneye göre son derece yükseldi. Demir çelik ürünlerin hemen hemen ihracat birim fiyatları geçen senenin mart ayına göre %28,4, mineral, taş ve toprak ürünlerin hemen hemen ihracat birim fiyatı %26,8 oranında arttı. Prefabrik ürünlerin hemen hemen ihracat birim fiyatı ise %48,5, ağaç ve ahşap ürünlerin %32,8 ve metal bazlı ürünlerin %35,7 oranında yükseldi.

2022 senesinin mart ayında sekiz alt ürün grubunun hepsinde ihracat değer olarak ciddi anlamda yükseldi. En yüksek ihracat değer yükselişi yüzde 70 ile metal bazlı ürünlerde gerçekleşti. Demir çelik ürünlerinde %50,1, ağaç ve ahşap ürünlerinde %31,6, yalıtım malzemelerinde %46,7 ve prefabrik ürünlerde ise %26,5 oranında ihracat değeri arttı.

Keşfet